piątek, 1 grudnia, 2023

Blisko połowa Polaków planuje wakacyjne wyjazdy: wyniki badań

Data:

Udostępnij przez:

Badania przeprowadzone przez pracownię Research Partner dla Travelplanet.pl pokazują, że blisko połowa respondentów (49 proc.) zamierza wyjechać na wakacje tego lata. 

Z badania wynika, że 31 proc. ankietowanych planuje spędzić wakacje w Polsce, podczas gdy 18 proc. decyduje się na wyjazd za granicę. Najczęstszy zakres budżetu wynosi 7,5 – 10 tys. zł na rezerwację, a na jedną osobę przewiduje się wydatki między 2,5 – 5 tys. zł. To ciekawa informacja dla osób planujących wakacyjny wyjazd, ponieważ pozwala na określenie orientacyjnych kosztów i dostosowanie wydatków do swoich możliwości finansowych.

Decyzje związane z wyjazdem

W grupie osób zdecydowanych na wakacyjny wyjazd, 32 proc. respondentów planuje wydać nie więcej niż 2500 zł. Natomiast w przypadku tych, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji, ponad połowa (56 proc.) rozważa rezerwację w granicach do 2500 zł.

36 proc. osób zdecydowanych na tegoroczne wakacje przewiduje budżet w przedziale od 2500 zł do 5000 zł. Ciekawe jest, że podobny odsetek (34 proc.) niezdecydowanych również zakłada wydatki w tej samej kwocie. Z kolei 16 proc. zdecydowanych i tylko 7 proc. niezdecydowanych planuje przeznaczyć od 5000 zł do 7500 zł na urlop.

W grupie osób zdecydowanych na wakacyjny wyjazd, połowa (49 proc.) zaplanowała budżet na wyprawę dla dwóch osób, 14 proc. zdecydowało się na wyjazd tylko dla siebie, 17 proc. planuje podróżować w grupie trzyosobowej, 17 proc. w czteroosobowej, a 6 proc. w pięcioosobowej lub większej.

W przypadku osób, które jeszcze nie zdecydowały się na wakacyjny wyjazd, mniej więcej połowa (50 proc.) zakłada, że nie wyda więcej niż 2500 zł na wakacje, a kolejne 33 proc. określa górną granicę swojego budżetu na 5000 zł.

Alternatywne rozwiązania w przypadku ograniczonego budżetu

Dla 14 proc. respondentów zdecydowanych na wakacyjny wyjazd, jednym ze sposobów na utrzymanie budżetu w ryzach byłoby skierowanie się w stronę tańszych kierunków podróży. Natomiast dla 12 proc. rozważających wakacje, atrakcyjną opcją jest wyjazd do rodziny w Polsce.

Opinie na temat wcześniejszej rezerwacji wakacji są podzielone. 36 proc. badanych, którzy zdecydowali się na wakacyjny wyjazd, uważa, że warto rezerwować wcześniej, aby skorzystać z niższych cen. Z kolei 18 proc. preferuje last minute, wierząc, że wtedy ceny spadną. 20 proc. respondentów uważa, że ceny utrzymają się na obecnym poziomie.

Raport z poprzedniego roku a aktualne wyniki

Deklaracje respondentów, szczególnie w grupie zdecydowanych na wakacyjny wyjazd, są zgodne ze statystykami z poprzedniego roku. Rezerwacje dokonywane przynajmniej dwa miesiące wcześniej stanowiły około 40 proc., podczas gdy rezerwacje last minute wynosiły mniej niż 19 proc.

Decyzja o pozostaniu w domu

21 proc. badanych już zdecydowało, że nie będzie wyjeżdżać na wakacje. Powodem takiej decyzji jest głównie rosnąca drożyzna (51 proc.) oraz zbyt wysokie ceny usług turystycznych (41 proc.). Czynniki takie jak pandemia COVID-19 czy konflikt w Ukrainie mają mniejszy wpływ na decyzję o pozostaniu w domu (odpowiednio 6 proc. i 7 proc.).

Źródło: Travelplanet

NAJNOWSZE

POLECAMY