poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Branża OZE – nowe możliwości zatrudnienia

Data:

Udostępnij przez:

Odnawialne źródła energii (OZE) to sektor, który dynamicznie się rozwija. Wraz z nim rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.

W Polsce w 2021 roku w firmach związanych z fotowoltaiką pracowało około 113 tysięcy osób. To czyni nasz kraj liderem Unii Europejskiej pod względem liczby miejsc pracy w tej branży.

Wpływ OZE na rynek pracy

Według raportów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA) obecnie w sektorze OZE na całym świecie pracuje około 12,7 miliona osób. Eksperci przewidują, że do 2030 roku ta liczba wzrośnie do około 24 milionów osób. Co istotne, branża OZE generuje już więcej miejsc pracy niż tradycyjny sektor paliw kopalnych i stanowi ponad połowę wszystkich miejsc pracy w energetyce.

Praca w branży OZE w Polsce

W Polsce najwięcej miejsc pracy w branży OZE jest związanych z instalacją systemów fotowoltaicznych. Największe zapotrzebowanie na pracowników jest w firmach z segmentu instalacji dachowych. Oprócz instalatorów, na rynku poszukiwani są również specjaliści, którzy nie tylko znają się na instalacjach, ale też posiadają doświadczenie w obsłudze klienta.

Nowe trendy

Tradycyjne podejście sprzedażowe, polegające na osobistym kontakcie z klientem, stopniowo ustępuje miejsca nowoczesnym rozwiązaniom. Handlowców, którzy odwiedzają potencjalnych klientów w domach, zastępują wykwalifikowani doradcy, z którymi można porozmawiać przez telefon. Ponadto, cały proces zakupu instalacji – począwszy od wyceny – można już zrealizować online.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY