sobota, 2 grudnia, 2023

Cena złota w PLN rośnie, a NBP zwiększa rezerwy

Data:

Udostępnij przez:

W miniony tydzień cena złota w dolarze amerykańskim utrzymywała się na relatywnie stabilnym poziomie, natomiast w złotówkach kontynuowała wzrost, przekraczając poziom 8 300 zł za uncję.

Osłabienie się polskiej waluty, zarówno mierzonej wskaźnikiem PLN_Index, jak i względem dolara amerykańskiego (USDPLN), jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost cen złota w złotówkach.

Obecnie FED nie planuje podwyżek stóp procentowych, co może sprzyjać dalszemu wzrostowi cen złota w dolarze amerykańskim. Jeśli trend ten utrzyma się, to będzie to pozytywnym czynnikiem dla cen złota w złotówkach.

W sierpniu Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota o 2,8 tony, do 314,4 tony. To już trzecia z rzędu podwyżka rezerw złota przez NBP.

Osłabienie złotego w stosunku do dolara amerykańskiego jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost cen złota w złotówkach. W miniony tydzień kurs dolara amerykańskiego względem złotego wzrósł o około 2%.

Źródło: Goldenmark

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY