poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Chorzy z przewlekłą chorobą nerek pozbawieni jedynej refundowanej flozyny

Data:

Udostępnij przez:

Przewlekła choroba nerek (PChN) to postępujące schorzenie, które może prowadzić do konieczności dializowania lub przeszczepienia nerki. W Polsce żyje ok. 4,5 mln osób z PChN, z czego 90% nie jest tego świadoma.

Od 1 listopada 2023 r. z listy leków refundowanych wypadła dapagliflozyna, czyli jedyna terapia nefroprotekcyjna dostępna w Polsce. Usunięcie leku z refundacji oznacza, że osoby chorujące na PChN będą musiały ponosić jego pełny koszt, który wynosi około 600 zł miesięcznie.

Dapagliflozyna jest lekiem doustnym, który hamuje wchłanianie glukozy w nerkach. Dzięki temu zmniejsza się ilość białka w moczu, co spowalnia rozwój PChN.

Usunięcie dapagliflozyny z refundacji jest dużym problemem dla pacjentów z PChN. Leczenie tym lekiem pozwala im odsunąć w czasie konieczność dializowania lub przeszczepienia nerki.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki apeluje do Ministerstwa Zdrowia o przywrócenie dapagliflozyny na listę leków refundowanych.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY