sobota, 2 grudnia, 2023

Czy gospodarka ma plan na ekstremalne upały?

Data:

Udostępnij przez:

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami niezwykle wysokich temperatur w Stanach Zjednoczonych, Europie, Chinach i innych krajach Azji. Gazety donoszą o rekordowych temperaturach i kwestionują zdolność gospodarek do skutecznego przeciwdziałania ekstremalnym warunkom klimatycznym.

Zmiany klimatu prowadzą do częstszych i bardziej intensywnych fal upałów, susz i pożarów. Te wydarzenia stają się „nową normalnością”, oddziałując nie tylko na ludzi i przyrodę, ale również na gospodarkę. Klęski żywiołowe powodują bezpośrednie szkody ekonomiczne, wpływając na kraje rozwinięte i rozwijające się.

Skutki ekonomiczne klęsk żywiołowych są różnorodne. Duże, rozwinięte gospodarki mogą lepiej radzić sobie z negatywnymi skutkami, jednak małe i mniej zróżnicowane kraje odczuwają większe straty. Skutki te są bardziej dotkliwe w przypadku intensywnych klęsk żywiołowych, zmniejszając stopę wzrostu PKB.

Ekstremalne temperatury mają negatywny wpływ na wydajność pracy. W krajach biedniejszych i bardziej narażonych na zagrożenia, pracownicy doświadczają spadku produktywności i popełniają więcej błędów. Wyższe temperatury prowadzą do skrócenia czasu pracy i spowolnienia pracy.

Analizując obecne fale upałów, przewiduje się, że Chiny, Hiszpania, Grecja i inne kraje doświadczą strat PKB. Umiejętność adaptacji do nowych warunków jest kluczowa, gdyż umożliwia złagodzenie skutków ekstremalnych temperatur. Decyzje społeczne i technologiczne mogą pomóc w zminimalizowaniu negatywnych konsekwencji.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY