czwartek, 30 listopada, 2023

Dolnośląscy seniorzy wybierają banki

Data:

Udostępnij przez:

W dolnośląskim trzy powiaty plasują się wśród 10 najbardziej ubankowionych regionów w Polsce. Dane ZUS wskazują, że w powiecie głogowskim aż 89,8 proc. wszystkich emerytur jest przekazywanych na bankowe konta, w polkowickim 89,1 proc., a w lubińskim 87,9 proc.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba wypłat przekazywanych przez ZUS na bankowe konta stopniowo wzrasta. W 2005 roku tylko nieco ponad 40 proc. świadczeń było przekazywanych bezgotówkowo, a w 2008 roku było to już połowa. Obecnie aż 80,3 proc. klientów ZUS otrzymuje świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej.

Założenie konta w banku nie tylko zapewnia wygodę dla seniorów, ale także zwiększa bezpieczeństwo ich środków. Statystyki pokazują, że osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę na konto, rzadziej stają się ofiarami oszustów i złodziei w porównaniu do tych, którzy przechowują gotówkę w domu. Dlatego ZUS zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń.

Aby emerytura lub renta mogła być wypłacana na konto, seniorzy muszą wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Wniosek można złożyć osobiście w najbliższej placówce Zakładu lub za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwe jest także przekazanie wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS.

Okazuje się, że to kobiety częściej korzystają z rachunków bankowych. W grupie pań w wieku 50-54 lat aż 100 proc. świadczeń ZUS jest przekazywanych na bankowe konta, a wśród seniorów powyżej 80 roku życia, bankowe konta posiada 57 proc. osób.

Źródło: ZUS

NAJNOWSZE

POLECAMY