czwartek, 30 listopada, 2023

Dolny Śląsk honoruje swoich zasłużonych

Data:

Udostępnij przez:

16 października 2023 r. podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w Operze Wrocławskiej odbyło się wręczenie tytułów Honorowych Obywateli Dolnego Śląska. Tytuł ten otrzymało dwóch wybitnych przedstawicieli regionu: Julian Gozdowski i prof. Stanisław Gebhardt.

Julian Gozdowski to legendarny komandor międzynarodowej imprezy narciarskiej Bieg Piastów na Polanie Jakuszyckiej. Od 1948 r. organizował zawody, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez narciarskich w Polsce i na świecie.

Prof. Stanisław Gebhardt to ekonomista, polityk, działacz emigracyjny, żołnierz AK i więzień niemieckich obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i Mauthausen. W latach 1990-1991 był wicepremierem i ministrem finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Podczas sesji wręczono również Nagrody Kulturalne SILESIA za rok 2023 r. Wśród wyróżnionych instytucji i osób znalazły się m.in. projekt Alchemia Teatralna ze Świdnicy, Filharmonia Uniwersytecka z Wrocławia, etnografka i etnolożka Elżbieta Berendt oraz skrzypek Viktor Kuzniecov.

Sesja sejmiku była także okazją do wręczenia innych wyróżnień. Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu otrzymał prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz. Wręczono także dyplom uznania Elżbiecie Berezowskiej – w 25-lecie pracy w Samorządzie Województwa Dolnośląskiego oraz Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

Tegoroczne obchody Święta Dolnego Śląska, które odbywają się w 25. rocznicę powstania województwa, potrwają do końca października. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://dolnyslask25lat.pl.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

POLECAMY