sobota, 2 grudnia, 2023

Dominacja podaży i spadek popytu na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce w I kw. 2023 r.

Data:

Udostępnij przez:

Według raportu „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I kw. 2023 r.” opublikowanego przez Newmark Polska, pierwszy kwartał 2023 r. na polskim rynku magazynowo-przemysłowym był zdominowany przez liczbę 2.

Deweloperzy dostarczyli blisko 2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej. Z kolei dostępne do wynajęcia było również prawie 2 mln mkw. W budowie pozostaje nieco ponad 2 mln mkw. Wskaźnik pustostanów wzrósł do poziomu niespotykanego od ponad 2 lat.

Utrzymująca się wysoka inflacja, wpływająca na obniżenie się siły nabywczej konsumentów, powoduje zmiany polityki odnośnie do gromadzenia zapasów i organizacji łańcuchów dostaw, co sprawia, że najemcy obecnie ostrożniej podejmują decyzje o wynajmie powierzchni magazynowej – mówi Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce zbliżyły się do 30 mln mkw., co oznacza wzrost o 19,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Pierwszy kwartał 2023 r. był rekordowym okresem pod względem podaży powierzchni magazynowej, przewyższając wynik z I kw. 2022 r. Wolumen powierzchni w budowie zmniejszył się o 38% w porównaniu z IV kw. 2022 r. i o ponad 55% w porównaniu z I kw. 2022 r.

Deweloperzy skupiają się teraz na zabezpieczaniu gruntów i planowaniu inwestycji, zmagając się z trudnościami w pozyskaniu finansowania na nowe projekty. W pierwszym kwartale 2023 r. wynajęto ponad 1,2 mln mkw. powierzchni magazynowej, co stanowi spadek o prawie 22% rok do roku. Popyt netto wyniósł 661 800 mkw., stanowiąc około 55% całkowitego wolumenu transakcji.

Najemcy preferują nowe umowy najmu, które stanowiły 48,9% struktury transakcji. Ceny czynszów nadal rosną, szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach i obiektach z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i ESG. Najemcy mają teraz większy wybór powierzchni w już wybudowanych parkach magazynowych niż w tych będących w budowie.

Najważniejsze transakcje z pierwszego kwartału 2023 r.:

  • odnowienie kontraktu Tyco Electronics Polska na 56 000 mkw. w Panattoni Park Szczecin I,
  • wynajęcie 55 000 mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub przez firmę Shein
  • nowa umowa MCG EastBridge na 36 700 mkw. w GLP Kraków Logistics Centre III.

Źródło: Newmark Polska

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY