czwartek, 30 listopada, 2023

Dzień Matki z Operą Wrocławską | Così fan tutte

Data:

Udostępnij przez:

Już 26 maja Opera Wrocławska wystawi ponadczasowy spektakl W.A. Mozarta Così fan tutte. To doskonała okazja na oryginalny prezent na Dzień Matki.

Podobno fabuła opiera się na prawdziwej historii. Dwaj zakochani oficerowie zakładają się ze sceptycznym arystokratą o… wierność swoich narzeczonych. W planach jest intryga i mistyfikacja. Jaki będzie miała przebieg i czym się skończy?

Opera zaliczana do najważniejszych utworów W.A. Mozarta, jest jednym z jego ostatnich dzieł i trzecim, które stworzył wraz z wybitnym librecistą Lorenzo da Ponte.

Z humorem i szczyptą nostalgii

Così fan tutte, ossia La scuola degli amante (Wszystkie tak czynią, czyli Szkoła kochanków) Mozart napisał w 1789 roku na zamówienie cesarza Józefa II. Prapremiera miała miejsce rok później w Wiedniu. Na wrocławskiej scenie operowej po raz pierwszy tytuł ten pojawił się już w 1795 r.. W ówczesnym teatrze Kalte Asche i do dziś, choć w różnych odsłonach, nie schodzi z afisza. Dzieło mistrzów skupia w sobie elementy opery buffa i seria. Stanowi zgrabną mieszankę parodii i zadumy.

Spektakl jest pełen humoru i niebanalnego uroku – zarówno od strony muzycznej, jak i literackiej. Nasi widzowie bardzo cenią dzieła Mozarta wystawiane na scenie Opery Wrocławskiej. Często odwiedzają nas, by ponownie obejrzeć i posłuchać spektaklu, bo atrakcji jest ogrom. Tym razem na scenie również nie zabraknie emocji, związanych ze sprytnie uknutym fortelem, tematami uwodzenia i niewierności – zapowiada Robert Petryna, p.o. Kierownika Działu Promocji.

Mistyfikacja, która ma skruszyć serca

Emocji dostarczy z pewnością sama fabuła ze wspaniałymi tekstami Lorenzo Da Ponte, ubrana w mistrzowską mozartowską partyturę, ale również wykonanie zasługuje na podkreślenie.

Pozornie lekka, komiczna maskarada bawi, ale też momentami skłania do refleksji. Wszystko to w anturażu muzyki granej przez orkiestrę Opery Wrocławskiej i utworów literackich w wykonaniu Artystów Opery Wrocławskiej i solistów gościnnych.

Widzowie, którzy zdecydują się kupić bilety na wszystkie trzy tytuły, mogą liczyć na 10% zniżki.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

POLECAMY