sobota, 2 grudnia, 2023

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – wspieranie dzieci w potrzebie

Data:

Udostępnij przez:

Dziś, 30 maja, obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To okazja do promowania i rozwijania rodzicielstwa zastępczego w naszym kraju.

Rodziny zastępcze pełnią ważną rolę, wychowując i reprezentując dzieci, których rodzice nie mogą lub nie chcą się nimi zająć. Powody są różne, choćby takie jak choroba, więzienie lub uzależnienie. W samym Wrocławiu, niemal 800 dzieci znajduje się obecnie w rodzinach zastępczych. To wspaniałe miejsce dla tych dzieci, gdzie mają szansę na rozwój i otrzymują wsparcie. Większość z nich jest wychowywana przez 429 spokrewnionych rodzin zastępczych, ale są także dzieci, które znalazły domy u rodzin niezawodowych, zawodowych oraz w rodzinnych domach dziecka. Niestety, nadal blisko 440 dzieci przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, z czego 125 to maluchy poniżej 10 roku życia.

Szansa na Rodzicielstwo Zastępcze

Aby zostać rodzicem zastępczym, konieczne jest przejście trzymiesięcznego szkolenia, które obejmuje naukę:

  • prawa rodzinnego,
  • pedagogiki,
  • psychologii rozwojowej i wychowawczej,
  • umiejętności oceny sytuacji rodzinnej dziecka,
  • podstawową wiedzę na temat uzależnień.

Rodziny zastępcze mają również zapewnione wsparcie specjalistów, takich jak psycholodzy, pedagodzy i prawnicy.

Rodzaje pieczy zastępczej

Istnieje wiele różnych form pieczy zastępczej, aby każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie. Pierwszą formą są rodziny zastępcze spokrewnione, które są najbliższe dziecku w linii prostej, takie jak babcia, dziadek, brat lub siostra. Kolejną grupę stanowią rodziny niezawodowe, które mogą być dalszą rodziną, jak ciocia, wujek, chrzestna, chrzestny, kuzyn lub kuzynka, lub zupełnie obce osoby dla dziecka. Istnieją również rodziny zawodowe, które podpisują umowę z odpowiednimi instytucjami, oraz rodzinne domy dziecka, gdzie wychowuje się grupa dzieci.

Różnica między pieczą zastępczą a adopcją

Warto zaznaczyć, że piecza zastępcza jest tymczasowa, podczas gdy adopcja jest pełna i trwa na zawsze. W przypadku pieczy zastępczej, dzieci często mają ograniczoną sytuację prawną, gdzie ich biologiczni rodzice posiadają władzę rodzicielską, jednak może być zawieszona lub pozbawiona dla jednego z rodziców. Głównym celem pieczy zastępczej jest stworzenie warunków do powrotu dziecka do rodziców biologicznych, jeśli jest to możliwe, lub znalezienie trwałej rodziny adopcyjnej, jeśli nie ma takiej możliwości.

Więź z Dzieckiem

Nawet jeśli jako rodzice zastępczy świadomie podejmujemy tymczasową opiekę nad dzieckiem, więzi między nami a nim się tworzą. Musimy jednak pamiętać, że naszym celem jest pomoc jak największej liczbie dzieci. Dlatego istnieją placówki takie jak pogotowia opiekuńcze i rodzinne domy dziecka, które pomogły już wielu dzieciom. Istnieje więc szansa, że będziemy mogli pomóc nie tylko jednemu czy dwóm dzieciom, ale większej liczbie. Warto podkreślić, że obecnie blisko 400 dzieci oczekuje na przyjęcie do pieczy zastępczej, z czego 100 to dzieci poniżej 10 roku życia, które powinny mieć zapewnione odpowiednie wsparcie i troskliwą opiekę.

Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Przez cały tydzień trwają obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, które są dedykowane rodzicom zastępczym. W ramach tych obchodów odbył się charytatywny bieg rodziny zastępczej 27 maja. 29 maja rodzice zastępczy spotkali się na specjalnym wykładzie poświęconym rodzicielstwu. Natomiast w środę dzieci z rodzin zastępczych będą miały okazję wziąć udział w otwarciu Beach Baru Port Węglowy. Ponadto, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował dla tych rodzin specjalne zajęcia z okazji Dnia Dziecka.

Źródło: MOPS Wrocław

 

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY