czwartek, 30 listopada, 2023

Festiwal Góry Literatury 2023: Przyszłość, Równość, Twórczość, Czułość

Data:

Udostępnij przez:

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i kultury do udziału w dziewiątej edycji Festiwalu Góry Literatury. To największe wydarzenie literacko-społeczne w Polsce, organizowane przez Fundację Olgi Tokarczuk.

Festiwal odbędzie się w dniach 7-16 lipca 2023 roku w dwudziestu miejscach na Dolnym Śląsku, w Ziemi Kłodzkiej i regionie wałbrzyskim. Wyjątkowy charakter festiwalu oparty jest na czterech filarach, na których opiera się działalność Fundacji Olgi Tokarczuk. To Przyszłość, Równość, Twórczość i Czułość.

Czytanie, słuchanie, inspiracja

W ciągu dziesięciu dni festiwalowych odbędzie się ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 zaproszonych gości. Program festiwalu jest niezwykle zróżnicowany i interdyscyplinarny: spotkania z pisarzami i pisarkami, koncerty, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty i seminaria.

Jednym z najważniejszych gości tegorocznych Gór Literatury będzie Marian Turski, który przypomina nam, że nie możemy pozostawać obojętni. Ponadto, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w performatywnym czytaniu „Empuzjonu” z udziałem samej Olgi Tokarczuk. Aktorzy Arkadiusz Jakubik, Jan Peszek, Maciej Stuhr i Robert Więckiewicz zaprezentują dialogi z najnowszej książki Noblistki. Ponadto, będzie można wziąć udział w spacerze śladami „Empuzjonu” oraz wysłuchać Olgi Tokarczuk opowiadającą o planach swojej fundacji.

W ramach festiwalowego pasma filmowego, specjalnym gościem będzie reżyser Jerzy Skolimowski. Zobaczymy nie tylko nominowany do Oscara film „IO”, ale również trzy inne filmy tego twórcy. Reżyser spotka się także z widzami podczas rozmów i dyskusji, które poprowadzi prawnik i były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Melodie i dźwięki festiwalu

Muzyka odgrywa ważną rolę w Festiwalu Góry Literatury. Na scenach Zamku Sarny, w Wałbrzychu i Radkowie zaprezentują się najważniejsze postacie polskiej sceny muzycznej. Wystąpią Maria Peszek, Nosowska, Dr Misio, Kazik, Renata Przemyk, Dobrawa Czocher oraz Kwiat Jabłoni, Fisz Emade Tworzywo, Bitamina i wiele innych. Koncerty będą odbywać się w różnych lokalizacjach, zarówno na otwartych przestrzeniach, jak i w zamkowych wnętrzach, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Dla najmłodszych

W ramach Festiwalu Góry Literatury nie zabraknie również miejsca dla młodych czytelników. Dzieci i młodzież będą miały okazję wziąć udział w specjalnych warsztatach literackich, spotkaniach z autorami książek dla dzieci oraz w licznych konkursach i zabawach.

Magiczny świat książek

Będą również festiwalowe targi książki z najnowszymi publikacjami polskich i zagranicznych autorów. To okazja by spotkać się z wydawcami, nabyć ulubione tytuły oraz wziąć udział w autorskich sesjach dedykowanych literaturze.

Festiwal Góry Literatury to nie tylko okazja do spotkania się z pisarzami, odkrywania nowych książek i czerpania inspiracji z kultury. To również wyjątkowa możliwość doświadczenia piękna Dolnego Śląska, odkrycia malowniczych zakątków naszego regionu i przede wszystkim dzielenia się pasją do literatury w gronie entuzjastów z całego kraju.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

POLECAMY