Trwa Festiwal Góry Literatury, organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk. Przed nami jeszcze dziesiątki spotkań, wydarzeń i emocji.
W wydarzeniach minionego weekendu na Festiwalu Góry Literatury wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń podczas festiwalu było performatywne czytanie przez aktorów dialogów z dzieła „Empuzjon”. Emocji dostarczyli aktorzy, w tym Jan Peszek, Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Maciej Stuhr, wraz z Olą Tokarczuk.
Wzruszające i ważne spotkanie z Marianem Turskim, świadkiem historii Auschwitz i Marszów Śmierci, pozostawiło niezatarte wrażenie na publiczności. Turski, podkreślając odpowiedzialność za dzisiejszą historię, poruszył wszystkich słuchaczy swoimi doświadczeniami i przesłaniem.
Festiwal Góry Literatury to również niezwykła okazja do spotkania z wybitnymi autorami i ich najnowszymi dziełami. Jacek Dehnel, Karol Maliszewski, Joanna Bator, Weronika Murek – to tylko kilka z wielu pisarzy, którzy zaprezentowali swoje książki podczas festiwalu. Goście mieli okazję poznać inspirujące historie i spotkać się z twórcami osobiście.
Festiwal Góry Literatury to nie tylko literatura, ale także dyskusje na temat aktualnych problemów społecznych. Naukowcy, filozofowie i ekolodzy omawiali sytuację na granicy polsko-białoruskiej, pomoc dla uchodźców ukraińskich, znaczenie feminatywów oraz ochronę przyrody. Te rozmowy dostarczyły cennych refleksji i wzbogaciły społeczny dialog.
Festiwal Góry Literatury nie ograniczał się jedynie do literatury. Wystawy sztuki, koncerty i filmy stanowiły integralną część programu. Wernisaż z cyklu Green Art Jaga Hupało, prezentacja prac polskich graficzek i ilustratorek oraz mini-retrospektywa filmów Jerzego Skolimowskiego były tylko niektórymi z licznych atrakcji, które przyciągnęły miłośników sztuki.
Twórcy festiwalu nie zapomnieli o ważnych inicjatywach społecznych. Przez cały czas trwania festiwalu trwa akcja Tour de Konstytucja, a także zbieranie fundusze na zakup samochodów terenowych dla ukraińskich żołnierzy walczących w regionie Bachmutu i Kramatorska.
Źródło: Materiał prasowy