sobota, 2 grudnia, 2023

Festiwal Góry Literatury w pełnym rozkwicie

Data:

Udostępnij przez:

Trwa Festiwal Góry Literatury, organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk. Przed nami jeszcze dziesiątki spotkań, wydarzeń i emocji. 

W wydarzeniach minionego weekendu na Festiwalu Góry Literatury wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń podczas festiwalu było performatywne czytanie przez aktorów dialogów z dzieła „Empuzjon”. Emocji dostarczyli aktorzy, w tym Jan Peszek, Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Maciej Stuhr, wraz z Olą Tokarczuk. 

Wzruszające i ważne spotkanie z Marianem Turskim, świadkiem historii Auschwitz i Marszów Śmierci, pozostawiło niezatarte wrażenie na publiczności. Turski, podkreślając odpowiedzialność za dzisiejszą historię, poruszył wszystkich słuchaczy swoimi doświadczeniami i przesłaniem.

Festiwal Góry Literatury to również niezwykła okazja do spotkania z wybitnymi autorami i ich najnowszymi dziełami. Jacek Dehnel, Karol Maliszewski, Joanna Bator, Weronika Murek – to tylko kilka z wielu pisarzy, którzy zaprezentowali swoje książki podczas festiwalu. Goście mieli okazję poznać inspirujące historie i spotkać się z twórcami osobiście.

Festiwal Góry Literatury to nie tylko literatura, ale także dyskusje na temat aktualnych problemów społecznych. Naukowcy, filozofowie i ekolodzy omawiali sytuację na granicy polsko-białoruskiej, pomoc dla uchodźców ukraińskich, znaczenie feminatywów oraz ochronę przyrody. Te rozmowy dostarczyły cennych refleksji i wzbogaciły społeczny dialog.

Festiwal Góry Literatury nie ograniczał się jedynie do literatury. Wystawy sztuki, koncerty i filmy stanowiły integralną część programu. Wernisaż z cyklu Green Art Jaga Hupało, prezentacja prac polskich graficzek i ilustratorek oraz mini-retrospektywa filmów Jerzego Skolimowskiego były tylko niektórymi z licznych atrakcji, które przyciągnęły miłośników sztuki.

Twórcy festiwalu nie zapomnieli o ważnych inicjatywach społecznych. Przez cały czas trwania festiwalu trwa akcja Tour de Konstytucja, a także zbieranie fundusze na zakup samochodów terenowych dla ukraińskich żołnierzy walczących w regionie Bachmutu i Kramatorska.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY