poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Fizyk kwantowy Ido Kaminer nagrodzony za przełomowe badania

Data:

Udostępnij przez:

Prof. Ido Kaminer z Technion Israel Institute of Technology został laureatem tegorocznej Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema (Lem Prize).

Nagroda jest przyznawana młodym naukowcom (do 40. roku życia) za wybitne osiągnięcia w dziedzinach nauki i inżynierii.

Prof. Kaminer jest specjalistą w zakresie fizyki kwantowej. Jego badania skupiają się na interakcjach światła i materii. Naukowiec jest autorem przełomowych prac, które doprowadziły do zmiany naszego rozumienia tych zjawisk. Jest jednym z pionierów w dziedzinie elektrodynamiki kwantowej kwazicząstek fotonicznych. Jego prace pomogły ustanowić ramy dla zrozumienia tych zjawisk.

Naukowiec rozwinął nowe metody badania elektrodynamiki kwantowej w ramach nowych układów optycznych, takich jak materiały hiperboliczne, platformy nanofotoniczne i materiały 2D. Jego badania pozwoliły na przewidywanie nowych zjawisk w fizyce optycznej.

Za swoje wybitne osiągnięcia prof. Ido Kaminer został wyróżniony prestiżową nagrodą Lem Prize. Laureat odbierze nagrodę podczas specjalnej uroczystości, która zostanie zorganizowana w przyszłym roku. Statuetka, która będzie wręczona laureatowi, zostanie wykonana przez prof. Przemysława Tyszkiewicza.

Źródło: PWr

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY