sobota, 2 grudnia, 2023

Fundacja ZOO Wrocław – DODO i Dzień Ziemi

Data:

Udostępnij przez:

Fundacja ZOO Wrocław – DODO pomaga najbardziej zagrożonym gatunkom zwierząt. Dzień Ziemi to dobra okazja, by wesprzeć jej działania.

Wrocławskie zoo to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też ambasador ochrony przyrody. Od lat działa Fundacja DODO, która wraz z wrocławskim zoo przeznaczyła już ponad 2,7 mln zł na ratowanie zwierząt.

Aż 42 100 gatunków zagrożonych wyginięciem 

W Czerwonej Księdze zagrożonych gatunków aż 42 100 z nich figuruje jako zagrożone wyginięciem. To aż 28% wszystkich gatunków roślin i zwierząt sklasyfikowanych przez IUCN. Niemal co trzeci gatunek na Ziemi może wkrótce zniknąć.

Dzika przyroda stanowi zaledwie ułamek życia na Ziemi. Na świecie żyje niespełna 5900 gatunków dzikich ssaków. Ta dzika fauna stanowi zaledwie 5,7% masy wszystkich ssaków na świecie. Człowiek zajmuje coraz większe przestrzenie i zabiera  je zwierzętom i roślinom. Zmian, które poczynił w dużej mierze nie da się cofnąć.

Twój 1,5% ma znaczenie

Fundacja DODO wspiera ponad 30 projektów ochrony przyrody na całym świecie. W ubiegłym roku zebrała ponad 330 tys. zł, z czego ponad 82 tys. zł z 1% podatku.

– Te pieniądze uczyniły wiele dobrego. Przekazaliśmy środki zgodnie z celami szczegółowymi wskazanymi przez darczyńców. Dużo pieniędzy trafiło do Fundacji Sanccob w RPA, gdzie ratowane są pisklęta pingwinów. Na Borneo kupiliśmy 3 fotopułapki, które monitorują życie gatunków, które występują tylko na tej wyspie mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji Zoo Wrocław DODO. Wcześniej dzięki DODO postawiono m.in. ogródek warzywny dla lemurów w centrum ratowania lemurów Reniala na Madagaskarze.

Źródło: ZOO Wrocław - pingwin przylądkowy
Źródło: ZOO Wrocław – pingwin przylądkowy

W tym roku można w swoim zeznaniu PIT odliczyć nie 1, ale 1,5% podatku. Zachęcamy, by przeznaczyć go Fundacji DODO. Kto czeka na pomoc? To między innymi lemury na Madagaskarze. Centrum rehabilitacji tych pięknych zwierząt zostało zniszczone po huraganach. Nie ma tam prądu, a uszkodzeniu uległy budynki. Pieniędzy brakuje na wszystko. Środki mogą trafić też do strażników parku narodowego Kerinci Seblat na Sumatrze, którzy ochraniają ostatnie osobniki tygrysa sumatrzańskiego w naturze – zostało ich około 400. 

Źródło: ZOO Wrocław

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY