czwartek, 30 listopada, 2023

Jak stworzyć przyjazne biuro dla pracowników?

Data:

Udostępnij przez:

Jak zaprojektować biuro, w którym pracownicy będą czuli się jak w domu? Jednocześnie aby była to przestrzeń, która wspiera pracę zespołową i budowanie więzi między pracownikami?

Co pokazują postpandemiczne badania dotyczące oczekiwań pracowników względem pracy w biurze? Aż 64% respondentów stwierdziło, że chciałoby w sposób elastyczny spędzać czas w firmie1. Według kolejnego badania 70% uważa, że biura powinny być projektowane z myślą o zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej osób zatrudnionych2. W odpowiedzi na te wyzwania, Archicom wspólnie z biurem architektonicznym 3XA Architects przygotował nową przestrzeń dla swojego zespołu.

Elastyczne biura pozwalają na pracę indywidualną, a także na dzielenie się pomysłami, kreatywne burze mózgów i budowanie relacji z zespołem. Takie miejsca są koniecznością, jeśli chcemy wspierać zespół i nieustannie podnosić jego satysfakcję z pracy. Motywem przewodnim projektu stało się hasło „osmoza”. W znaczeniu przenikania, które odnosi się nie tylko do samego wyglądu biura, ale również przenikania stref wspólnych, prywatnych i półprywatnych. Zjawisko to od dawna jest widoczne w kulturze Archicom. Przebywanie ze sobą wzbogaca nas o nowe doświadczenia oraz wiedzę. Dzięki temu wspólnie tworzymy miejsce, które stawia na indywidualizm, jednocześnie dążąc do łączenia różnych pomysłów i perspektyw, tworząc nową jakość życia – podkreśla Waldemar Olbryk, Prezes Archicom S.A.

Jak stworzyć przyjazne biuro dla pracowników?
Źródło: Archicom, MidPoint72

Biuro, w którym chce się przebywać

W nowej lokalizacji nie znajdziemy standardowych sal konferencyjnych, czy monotonnego wyposażenia charakterystycznego dla znanych nam open space’ów. W dobie powszechnej pracy zdalnej wyzwaniem jest zaprojektowanie przestrzeni zachęcającej współpracowników do pracy z siedziby firmy. Priorytetem było więc stworzenie miejsca kojarzącego się z domem. Jednocześnie posiadającego funkcję biura, które będzie sprzyjać integracji i zlikwiduje wszelkie bariery komunikacyjne.

Skupiając się na połączeniu wymagań Archicom, potrzeb pracowników i wyzwań stawianych środowisku pracy w projektowanej przestrzeni postawiliśmy na komfortowy, domowy i nieoczywisty dla biura design – wykorzystaliśmy transparentne materiały, ryflowane szkło, miękkie przegrody, a także grę światła. Różnorodna, przemyślana i ciekawie zaprojektowana przestrzeń biura zdecydowanie wspiera nowy styl pracy hybrydowej i doskonale odzwierciedla ideę „przenikania” –  podkreśla Magdalena Plichta – Architekt Prowadzący z pracowni architektonicznej 3XA Architects.

Jak stworzyć przyjazne biuro dla pracowników?
Źródło: Archicom, MidPoint72

W nowym biurze Archicom pracownicy znajdą m.in. focus roomy, w których każdy może skupić się na ważnych zadaniach – spokojnie, i z dala od bodźców zewnętrznych, jak również przemyślane przestrzenie wspólne, które umożliwią dzielenie się informacjami, a także będą sprzyjać integracji zespołu.

1 Raport badawczy 2021: Praca z domu czy z biura?, CBRE
2 Raport „Global Report: Changing Expectations and the Future of Work”, Steelcase, 2020

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

POLECAMY