czwartek, 30 listopada, 2023

Katastrofa na Odrze – dyskusja

Data:

Udostępnij przez:

Polskie organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną rzek spotkały się z Komisarzem ds. Środowiska Virginijusem Sinkevičiusem. Głównym tematem była katastrofa na Odrze. 

Komisarz WWF Polska zaprosił na spotkanie przestawicieli różnych organizacji, by wspólnie  omówić temat kwestii ochrony polskich rzek. Dyskusja skoncentrowana była przede wszystkim wokół Odry.

Sytuacja na Odrze jest drastycznym dowodem na to, że system pilnie wymaga znacznego usprawnienia. Dlatego na spotkaniu organizacje przedstawiły to, co w systemie zarządzania i monitoringu rzek w Polsce nie działa oraz co należy zmienić. Gruntowne zmiany są potrzebne na każdym poziomie – od centralnego po sytuacje w terenie. Prawo, które powinno chronić rzeki przed zanieczyszczeniami ma takie luki, że tak naprawdę nie wiemy co i kiedy jest zrzucane do rzek. Skutkiem takiej sytuacji jest katastrofa na Odrze.

fot. Natalia Dobryszycka (Komisja Europejska)
fot. Natalia Dobryszycka (Komisja Europejska)

Dyskutowano także na temat problemu zrzutów pokopalnianych, które wpływają na nadmierne zasolenie rzek. Raport rządowy wskazuje, że ponad 70 % zrzutów soli do dorzecza Odry pochodzi z kopalń. Mimo tych zatrważających danych, nadal nie widzimy żadnych zaplanowanych działań, aby uregulować tą sytuację.

Organizacje pozarządowe przedstawiły Komisarzowi Sinkevičiusowi również temat budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie oraz drogi wodnej E-40.

Źródło: infoWire.pl

NAJNOWSZE

POLECAMY