piątek, 1 grudnia, 2023

Klimatyczne wyzwania miast. Korzyści i znaczenie zielono-błękitnej infrastruktury

Data:

Udostępnij przez:

Miasta muszą podejść do zieleni w sposób systemowy, aby przygotować się na ocieplenie klimatu. Wdrażanie zielono-błękitnej infrastruktury oraz ochrona istniejących drzew i klinów napowietrzających są kluczowe – ocenia architektka krajobrazu Ewa Twardoch.

Naukowcy szacują, że w 2022 r. w Europie ponad 60 tys. osób zmarło z powodu upałów. W pierwszej połowie lipca tego roku odnotowano rekordowe, najwyższe w historii pomiarów średnie temperatury na świecie. W miastach odczuwalna temperatura jest jeszcze wyższa niż sama temperatura powietrza. Miejskie wyspy ciepła wynikają z nagrzanych nawierzchni i budynków, a także ograniczonej prędkości wiatru, powodującej stagnację powietrza. Nocą różnice w temperaturze między miastem a przedmieściami są największe.

Eksperci od dawna zdają sobie sprawę z wyzwań związanych z klimatycznymi zmianami w miastach. Systemowe podejście do zieleni jest kluczowym rozwiązaniem. Dorodne drzewa obniżają odczuwalną temperaturę, pochłaniają energię słoneczną, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Mniejsza zieleń, takie jak trawniki, krzewy, rośliny ozdobne, zielone dachy i ściany budynków, ma również istotne znaczenie, zwiększając komfort ludzi i wpływając na edukację społeczeństwa. Systemowe podejście do zieleni w mieście obejmuje także błękitno-zieloną infrastrukturę, łączącą tereny zieleni z infrastrukturą do retencji deszczówki, co pozwala utrzymać te tereny w sposób ekologiczny i bezkosztowy.

Odkąd zaczęłam pracę jako architektka krajobrazu, obserwuję ogromną zmianę w myśleniu o zieleni w mieście. Zaszła ona nie tylko w środowisku architektów, ale i wśród samorządów oraz samej społeczności. Odchodzimy od przekonania, że jeśli na średniowiecznym rynku nie było drzew, to on dalej powinien tak wyglądać. Wprowadzamy zieleń do miast i jestem przekonana, że z czasem będzie jej coraz więcej, co też wymuszą przyjęte niedawno przepisy unijne” – podsumowała Ewa Twardoch.

Trendem jest odzyskiwanie koryt rzek płynących przez miasta, co pozwala na tworzenie naturalnych pasm zieleni, wspierających bioróżnorodność, retencję wody i naturalne, zielone korytarze w mieście. Kliny napowietrzające, czyli pasy zieleni, odgrywają ważną rolę w poprawie przepływu powietrza w mieście. Projektowane w przeszłości, często zostały zabudowane, ale ich ponowne uwzględnienie jest istotne dla jakości powietrza w miastach.

Źródło: Nauka w Polsce

NAJNOWSZE

POLECAMY