sobota, 2 grudnia, 2023

[KOMENTARZ] Polska idzie naprzód w rozwoju 5G, ale wciąż jest wiele do zrobienia

Data:

Udostępnij przez:

Publikujemy komentarz Wojciecha Płażalskiego, eksperta BCC ds. telekomunikacji i inwestycji w rozwój cyfrowy, na temat sieci wykorzystania sieci 5G. 

Polska poczyniła znaczne postępy w rozwoju sieci 5G. W ciągu ostatniego roku penetracja sieci 5G wzrosła trzykrotnie, a kraj odnotował 30-procentowy wzrost w kategorii „gotowości” na wdrożenie 5G. Mimo to Polska wciąż znajduje się w ogonie rankingu zarówno globalnie jak i w gronie państw europejskich.

Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest ograniczona dostępność pasm częstotliwości 5G. W wyniku ostatniej aukcji operatorzy uzyskali dostęp do częstotliwości 2100 MHz i 3,6 GHz, ale wciąż brakuje im pasm 26 GHz i 700 MHz, które zapewniają wyższe prędkości transmisji danych.

Innym czynnikiem ograniczającym rozwój 5G w Polsce jest brak odpowiednich przepisów prawnych. Obecne przepisy nie uwzględniają w pełni specyfiki sieci 5G, co może utrudniać operatorom wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Mimo tych ograniczeń, Polska ma duży potencjał w zakresie rozwoju 5G. Kraj dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą telekomunikacyjną i wykwalifikowanymi kadrami.

Ważnym elementem rozwoju 5G w Polsce jest współpraca między sektorem publicznym i prywatnym. Współpraca ta powinna dotyczyć m.in.:

  • rozwoju infrastruktury 5G
  • opracowywania nowych rozwiązań opartych na 5G
  • edukacji społeczeństwa na temat 5G

Rozwój 5G to szansa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Sieć 5G może przyczynić się do rozwoju nowych technologii, takich jak:

  • sztuczna inteligencja
  • Internet rzeczy
  • przemysł 4.0

Wdrożenie 5G może również poprawić jakość życia Polaków, umożliwiając im m.in.:

  • szybsze pobieranie plików
  • płynniejsze korzystanie z usług streamingowych
  • nowe możliwości w zakresie e-usług

Rozwój 5G to proces, który będzie wymagał czasu i zaangażowania ze strony wszystkich stron. Jednak dzięki współpracy i wysiłkom można go przyspieszyć i wykorzystać jego możliwości dla dobra Polski.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY