piątek, 1 grudnia, 2023

Kompostowanie się opłaca. Miasto chce wprowadzić ulgę w wysokości 120 zł rocznie

Data:

Udostępnij przez:

120 złotych rocznie będzie można zaoszczędzić, kompostując bioodpady. Z jednej strony to realne oszczędności dla mieszkańców. Natomiast z drugiej to zachęta do korzystania z kompostowników. Te z kolei bezpłatnie użycza wrocławianom Urząd Miejski. Uchwała w sprawie ulgi trafi na majową sesję Rady Miejskiej.

Dotychczas ulga w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku kompostowania bioodpadów w budynkach jednorodzinnych wynosiła 1 zł miesięcznie. Jeśli uchwała w tej sprawie zostanie przyjęta to od lipca ulga będzie wynosiła 10 złotych za miesiąc. To daje nam 120 złotych w skali roku. Wystarczy wówczas złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Wydziału Podatków i Opłat.

W ten sposób chcemy zachęcać mieszkańców domów jednorodzinnych do kompostowania bioodpadów na przydomowych ogródkach. Odpady zielone i kuchenne mogą zostać przetworzone na kompost, który zostanie później użyty do nawożenia ogródków. To proekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo może przynieść znaczącą ulgę dla portfela – mówi Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia.

Rozwiązanie jest tym bardziej atrakcyjne, że mieszkańcy domów jednorodzinnych z przydomowymi ogródkami mogą bezpłatnie otrzymać kompostownik z Urzędu Miejskiego.

Jak bezpłatnie otrzymać kompostownik?

Wnioski należy składać w siedzibie Wydziału Środowiska przy ul. Hubskiej 8-16. Co ciekawe, pomimo udostępnienia ponad 2200 kompostowników, w deklaracjach śmieciowych kompostowanie zaznaczyło zaledwie ok. 1100 mieszkańców. Dzięki podwyższeniu ulgi do 10 zł za miesiąc, zwolnienie z pewnością będzie cieszyło się większym zainteresowaniem.

Jak mówi ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym roku 35% odpadów musi być przygotowanych do ponownego użycia i poddanych recyklingowi. Z roku na rok granica będzie jednak coraz wyższa – z docelową, 65-procentową w 2035 roku.

Opłaty za śmieci poniżej maksymalnej stawki

We Wrocławiu opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wynosi 41,24 zł.

Warto dodać także, że na wrocławskim Janówku działa miejska kompostownia. Jej moce zostaną zwiększone z 6 do 12 tysięcy ton odpadów zielonych przetwarzanych każdego roku, z możliwością dostosowania jej do odbioru 25 tys. ton.

Źródło: UM Wrocław

NAJNOWSZE

POLECAMY