poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Kultura organizacyjna firmy – dlaczego jest tak ważna dla pracowników?

Data:

Udostępnij przez:

Kultura organizacyjna to zbiór wartości, norm, przekonań i praktyk, które kształtują sposób funkcjonowania firmy. Odzwierciedla ona to, co jest ważne dla organizacji i jej pracowników.

Jak wynika z najnowszego badania Hays Poland, aż 92% specjalistek i specjalistów uważa, że kultura pracodawcy jest dla nich istotna. Jest to wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim rokiem.

Według pracowników, do najważniejszych elementów kultury organizacyjnej należą:

  • Styl komunikacji – 78%
  • Atmosfera pracy – 70%
  • Wartości firmy – 66%

Styl komunikacji w firmie wpływa na to, jak pracownicy się ze sobą komunikują. Jest to ważne, ponieważ wpływa na efektywność współpracy i budowanie relacji. Z kolei atmosfera pracy wpływa na zadowolenie pracowników z pracy i ich zaangażowanie. Natomiast wartości firmy są wyrażane w misji, wizji i celach firmy. To, czy wartości firmy są zgodne z wartościami pracowników, ma wpływ na ich identyfikację z firmą.

Dla prawie połowy pracowników kultura organizacyjna to także strategia równości i różnorodności. Jest to bardzo dobra zmiana w kontekście postrzegania tych zagadnień na rynku pracy, którą potwierdzają również inne badania Hays. Wśród pracowników udało się wzbudzić entuzjazm i gotowość do działania na rzecz równości w miejscu pracy, co przekłada się na ich oczekiwania względem kultury organizacyjnej pracodawcy. Coraz więcej osób zauważa, że firma to nie tylko instytucja biznesowa, ale również podmiot, który może mieć misję społeczną i przestrzeń do promowania ważnych poglądów oraz wartości – zauważa Agnieszka Czarnecka, Head of HR Consultancy w Hays Poland.

Kultura organizacyjna jest także jednym z elementów, które mogą zachęcić lub zniechęcić kandydatów do pracy w danej organizacji. Aż 66% specjalistek i specjalistów przywiązuje dużą wagę do jej opisu już na początkowym etapie rekrutacji.

Źródło: HAYS

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY