poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Labirynty Pendereckiego – koncert polskiej muzyki klasycznej

Data:

Udostępnij przez:

Polska muzyka klasyczna to nie tylko patetyczne utwory patriotyczne. To także różnorodna i ponadnarodowa twórczość, która zachwyca swoją kreatywnością i wszechstronnością.

17 listopada 2023 r. w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbędzie się koncert zatytułowany „Labirynty Pendereckiego”. Program wydarzenia obejmuje utwory trzech wybitnych polskich kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana.

Koncert rozpocznie się od „Agnus Dei” Krzysztofa Pendereckiego. To utwór, który łączy w sobie prostotę z wyrafinowaniem. Został napisany po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego i jest częścią „Polskiego Requiem”, jednego z najważniejszych dzieł Pendereckiego.

Kolejnym utworem w programie będzie „Koncert na orkiestrę smyczkową” Grażyny Bacewicz. To dzieło pełne rozpędu i energii, które zachwyca płynną inwencją i świetnymi pomysłami instrumentacyjnymi.

Koncert zakończy się „Wariacjami na temat Frescobaldiego” Aleksandra Tansmana. To utwór, który nawiązuje do muzyki włoskiego baroku, ale prezentuje ją z perspektywy współczesności. Słychać w nim słynną melodię „Aria detta la Frescobalda” Girolamo Frescobaldiego.

Źródło: Filharmonia Sudecka

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY