poniedziałek, 11 grudnia, 2023

[WYWIAD] Logistyka w obliczu zmian. Jak Grupa DTA radzi sobie z wyzwaniami?

Data:

Udostępnij przez:

Logistyka to branża, która dynamicznie się rozwija. Tu kluczową rolę odgrywają innowacje i technologia.

O tym, jak Grupa DTA radzi sobie z wyzwaniami logistycznymi, rozmawiamy z Patrycją Mamińską, Prezes Zarządu firmy. Grupa DTA to jedna z wiodących firm logistycznych w Polsce. Działa na rynku od ponad 30 lat i oferuje szeroki zakres usług.

Rośnie popyt na usługi logistyczne, handel się globalizuje i postępuje automatyzacja. Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoi Wasza branża?

W obecnych czasach nasza branża logistyczna, celna i magazynowa musi stanąć przed wieloma wyzwaniami. Złożoność przepisów i niestabilność geopolityczna to jedne z głównych problemów. Procedury celne i logistyczne są często skomplikowane i różnią się między krajami, co naraża firmy na błędy i opóźnienia. Polityka handlowa, zmiany taryfy celnej i konflikty handlowe mają istotny wpływ na przepływy handlowe i łańcuchy dostaw.

Z drugiej strony, zwiększający się popyt na usługi logistyczne, zwłaszcza w sektorze e-commerce, stawia przed nami wyzwanie konkurencji z gigantami tego sektora. Musimy dostarczać usługi, które spełniają oczekiwania klientów i pozostają konkurencyjne. Automatyzacja i technologie są również coraz bardzo istotne w naszej branży. To poprawia wydajność, ale jednocześnie stawia wyzwania związane z zatrudnieniem. Kolejnym wyzwaniem jest bezpieczeństwo cybernetyczne. Zagrożenia rosną wraz z digitalizacją procesów logistycznych i celnych, co wymaga inwestycji w cyberbezpieczeństwo.

Ochrona środowiska jest kolejnym naszym wyzwaniem, gdyż rosnąca liczba przewozów wiąże się z większą emisją gazów cieplarnianych. W związku z tym, branża logistyczna musi działać bardziej ekologicznie, wykorzystywać elektryczne i autonomiczne pojazdy oraz energię odnawialną. Braku wykwalifikowanych pracowników również nie można bagatelizować, zwłaszcza w obszarze obsługi celnej.

Jak Grupa DTA radzi sobie z tymi wyzwaniami?

Elastyczność, innowacyjność i zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe są kluczowe dla sukcesu Grupy DTA. Stale dostosowujemy się do tych wyzwań, inwestując w innowacje i doskonaląc nasze procesy, aby pozostać konkurencyjnymi w erze globalizacji handlu i automatyzacji.

Aktywnie zbieramy i analizujemy dane dotyczące operacji logistycznych i obsługi celnej, co pozwala nam podejmować lepsze decyzje biznesowe. Przykładem naszych inwestycji jest nowoczesny system magazynowy oraz autorski system zarządzania magazynami, który pomaga nam efektywnie zarządzać towarem.

Wzrost popytu na usługi celne i logistyczne przyciąga coraz więcej firm do naszej branży, co zwiększa konkurencję. Dlatego stale proponujemy innowacyjne rozwiązania, takie jak odprawy w imporcie z odroczonym podatkiem VAT, co jest rzadko spotykane w naszej branży. Słuchamy naszych klientów i wykorzystujemy ich sugestie do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, rozwijając się razem z nimi.

W jaki sposób obsługa klienta wpływa na sukces firmy logistycznej?

Obsługa klienta odgrywa kluczową rolę w sukcesie firmy logistycznej. Zwłaszcza w obecnych warunkach, które charakteryzuje złożoność procesów logistycznych, silna konkurencja i rosnące oczekiwania klientów. Nasza firma musi dokładnie rozumieć potrzeby klientów, ich priorytety i oczekiwania.

Logistyka w obliczu zmian. jak Grupa DTA radzi sobie z wyzwaniami?
Źródło: DTA

Musimy być gotowi dostosowywać się do nowych sytuacji i szybko reagować na zmiany potrzeb klientów. Dynamiczne zmiany na rynku i w procesach logistycznych wymagają elastyczności. Dobra obsługa klienta jest ważnym narzędziem konkurencyjnym. Klienci często wybierają firmy logistyczne, które oferują nie tylko konkurencyjne ceny, ale także wysoki poziom obsługi klienta, w tym szybkość reakcji na zapytania i problemy.

Jakie są największe zalety pracy w Waszej firmie?

Praca w Grupie DTA ma wiele zalet, które przyciągają pracowników z różnych dziedzin. Nasza firma zapewnia stabilność zatrudnienia, co jest szczególnie cenne w trudnych czasach gospodarczych. Nasza agencja celna obsługuje klientów z różnych branż już od 30 lat, co przyczynia się do utrzymania stabilności zatrudnienia.

Również rozwój zawodowy jest ważnym aspektem pracy w Grupie DTA. Zyskujemy cenną wiedzę i doświadczenie w zakresie procedur celnych i międzynarodowych przepisów handlowych, co prowadzi do rozwoju kariery w dziedzinie handlu międzynarodowego. Pracownicy mają możliwość pracy na różnych stanowiskach, co pozwala wybrać ścieżkę kariery odpowiadającą ich zainteresowaniom i umiejętnościom.

Logistyka w obliczu zmian. jak Grupa DTA radzi sobie z wyzwaniami?
Źródło: DTA

Dodatkowo, niektóre stanowiska wymagają podróży służbowych, co może być atrakcyjne dla osób lubiących podróże. Grupa DTA działa na skalę międzynarodową, więc współpracujemy z klientami i partnerami z różnych krajów. Podróżujemy nie tylko służbowo, ale również rekreacyjnie, organizując coroczne wyjazdy do ciekawych zakątków świata, które są dofinansowywane dla pracowników i ich rodzin.

Dodatkowo, Grupa DTA oferuje swoim pracownikom dostęp do mieszkań wypoczynkowych w różnych częściach Polski, co jest dodatkowym benefitem.

Jakie kompetencje są najbardziej pożądane wśród Waszych pracowników?

Pożądane kompetencje zależą od obszaru pracy. Agentom celnych potrzebne są konkretne umiejętności związane z przepisami celnymi, procedurami importu i eksportu, obsługą systemów informatycznych oraz komunikacją. Ponadto, skrupulatność i dokładność są kluczowe, ponieważ błędy w obszarze celno-logistycznym mogą mieć poważne konsekwencje.

Jednak uniwersalnymi kompetencjami, które cenimy w Grupie DTA, są otwartość na zmiany, gotowość do rozwoju zawodowego, umiejętność pracy w zespole oraz zaangażowanie.

Jak wspieracie rozwój zawodowy swoich pracowników?

Rozwój zawodowy pracowników jest dla nas priorytetem. Zapewniamy dostęp do różnorodnych szkoleń celnych, które odbywają się kilka razy w miesiącu. Szkolenia te są zróżnicowane pod względem tematyki i zaawansowania, co pozwala naszym agentom celnych być na bieżąco ze zmianami w branży.

Logistyka w obliczu zmian. jak Grupa DTA radzi sobie z wyzwaniami?
Źródło: DTA

Niezależnie od doświadczenia, nowi pracownicy często są wdrażani do pracy przez wyznaczonych opiekunów wdrożeniowych. To pomaga pracownikom zdobywać doświadczenie i integrować się z firmą. Ponadto, organizujemy również różnego rodzaju kursy celne, audyty i konsultacje, aby wspierać firmy w obszarze celnym oraz pomagać im rozwiązywać problemy w zakresie obrotu towarowego.

W Grupie DTA istnieje wiele możliwości awansu, a pracownicy mogą rozwijać się na różnych stanowiskach, dostosowując swoje ścieżki kariery do swoich zainteresowań i umiejętności.

Jak realizujecie cele zrównoważonego rozwoju?

Firma aktywnie dąży do realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez różnorodne działania. Inwestujemy w ekologiczne pojazdy, takie jak elektryczne samochody, co pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Wykorzystujemy zaawansowane systemy do optymalizacji tras i planowania dostaw, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i mniejsze emisje.

Logistyka w obliczu zmian. jak Grupa DTA radzi sobie z wyzwaniami?
Zródło: DTA

Prowadzimy również modernizację oświetlenia w naszych biurach i magazynach, zastępując je energooszczędnym oświetleniem LED, co znacznie zmniejsza zużycie energii. Dodatkowo, inwestujemy w odnawialne źródła energii, montując na naszych obiektach panele fotowoltaiczne.

Działania te wymagają zaangażowania i inwestycji, ale przynoszą długoterminowe korzyści dla firmy oraz dla środowiska naturalnego. Grupa DTA jest zdecydowana kontynuować te wysiłki w duchu zrównoważonego rozwoju.

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY