czwartek, 30 listopada, 2023

Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty w Dolnośląskim Centrum Filmowym

Data:

Udostępnij przez:

Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF) jest partnerem 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty.

Tegoroczna edycja festiwalu obejmie nie tylko kino DCF we Wrocławiu, ale także wszystkie kina prowadzone przez DCF. Wydarzenie to przyciąga zarówno polską, jak i zagraniczną branżę filmową, która będzie miała okazję poznać filmowy potencjał Dolnego Śląska.

251 filmów z całego świata

Festiwal, rozpoczynający się 20 lipca, zaprezentuje 251 filmów z różnych krajów. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć produkcje z najlepszych europejskich festiwali, odważne debiuty oraz retrospektywy mistrzów kina. Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem, a każdego roku przyciąga ponad 100 tysięcy widzów.

Filmy w kinach studyjnych DCF

Niezwykłą inicjatywą festiwalu jest pokazywanie filmów nie tylko we Wrocławiu, ale również we wszystkich kinach studyjnych Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Kina w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubaniu i Żarach również wezmą udział w festiwalu, umożliwiając mieszkańcom Dolnego Śląska dostęp do wyjątkowych produkcji filmowych.

W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane również wyczekiwane tytuły, takie jak „Niedźwiedzie nie istnieją”, laureat Wielkiej Nagrody Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji, „Cicha dziewczyna”, irlandzki film nominowany do Oscara, oraz „Saint Omer”, uznany za najlepszy debiut na festiwalu weneckim w 2022 roku.

Filmy koprodukowane przez DCF

Wśród filmów prezentowanych na festiwalu znajdą się również produkcje koprodukowane przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. „Vika!”, reżyserowana przez Agnieszkę Zwiefkę, to dokumentalny portret najprawdopodobniej najstarszej DJ-ki na świecie. „Lipstick on the glass”, autorstwa Kuby Czekaja, to autorskie dzieło zrealizowane przy wsparciu Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Seanse i spotkania z twórcami obu filmów odbędą się w kinach DCF oraz Kinie Nowe Horyzonty.

Polish Days i jubileusz funduszy filmowych

DCF aktywnie uczestniczy również w branżowej części festiwalu, Polish Days. Przedstawiciele zagranicznej branży filmowej zostaną zaproszeni na spacer po Wrocławiu i rejs po Odrze, a z polską branżą filmową będzie obchodzony jubileusz 15-lecia istnienia regionalnych funduszy filmowych w Polsce. Dolnośląski Fundusz Filmowy, jeden z najstarszych w kraju, wspierał przez 15 lat niemal 90 tytułów. Obchody jubileuszu będą kontynuowane na kolejnych filmowych wydarzeniach w nadchodzących miesiącach.

Źródło: DCF

NAJNOWSZE

POLECAMY