poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Mural oczyszczający powietrze. Artystka Zuzanna Wollny łączy sztukę z ekologią

Data:

Udostępnij przez:

Wrocławskie Centrum Południe to nie tylko nowoczesne biurowce, ale również przestrzeń, w której sztuka łączy się z ekologią. W ramach kompleksu powstał gigantyczny mural o powierzchni ponad 700 metrów kwadratowych, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń.

Mural zaprojektowała Zuzanna Wollny, znana lokalna artystka. Przedstawia on różnorodną faunę i florę Wrocławia, w tym m.in. drzewa, ptaki, motyle i jelenie. Malunek powstał przy użyciu farb fotokatalitycznych, które pod wpływem promieni słonecznych i wilgoci rozkładają zanieczyszczenia powietrza, takie jak spaliny samochodowe, dwutlenek siarki czy opary rozpuszczalników.

Chcemy, żeby nasze inwestycje miały miastotwórczy charakter i wnosiły wartość dodaną dla lokalnej społeczności – mówi Agnieszka Zawada-Biszczad, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Centrum Południe jest jednym z najlepszych przykładów takiego podejścia.

Mural w Centrum Południe jest w stanie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń w ilości odpowiadającej 12 drzewom. Jego działanie zostało potwierdzone przez badania przeprowadzone przez Politechnikę Wrocławską.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY