sobota, 2 grudnia, 2023

Nastolatki i cyberbezpieczeństwo – co warto wiedzieć?

Data:

Udostępnij przez:

Według badania Santander Bank Polska, ponad połowa nastolatków w wieku 16-18 lat kliknęła w link, który okazał się scamem.

Najczęściej zdarzało się to w mediach społecznościowych, gdzie nastolatki otrzymały podejrzaną wiadomość od znajomego, który padł ofiarą hakera. Niestety tylko połowa nastolatków sprawdza prawdziwość informacji znalezionych w sieci. Młodsi częściej pytają o to rodziców lub znajomych, starsi natomiast sprawdzają źródła lub czytają, co piszą inne media.

Dla starszych nastolatków głównym źródłem wiedzy o cyberbezpieczeństwie są internetowe platformy rozrywkowe, takie jak YouTube i TikTok. Młodsi nastolatkowie czerpią wiedzę z domu i szkoły.

Scam, czyli oszustwo internetowe, przyjmuje różne formy, od fałszywych wiadomości po oszustwa telefoniczne. Aby się przed nim obronić, warto być czujnym i nigdy nie udostępniać wrażliwych danych nieznanym osobom lub firmom. Jak pokazuje badanie – ponad 50% nastolatków kliknęło w niebezpieczny link przesłany przez znajomego. Dlatego tak ważne jest uczenie młodych ludzi, aby nie otwierali podejrzanych wiadomości i weryfikowali ich nadawcę. Ważne jest, by zwracali uwagę, czy ktoś nie próbuje ich nakłonić do kliknięcia w link lub otwarcia załącznika i wytwarza przy tym presję czasu lub grozi jakimiś konsekwencjami – dodaje Michał Mazur z Santander Bank Polska

Największym zagrożeniem w sieci, którego boją się nastolatkowie, jest kradzież pieniędzy (73 proc. w wieku 16-18 lat i 63 proc. w wieku 12-15 lat). Młodsi nastolatkowie obawiają się również wykorzystania wizerunku (64 proc.) i zajęcia środków na koncie (63 proc.).

Wyniki badania pokazują, że edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest ważna dla nastolatków w każdym wieku. Rodzice i nauczyciele powinni rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach w sieci i jak się przed nimi chronić.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Oto kilka porad, jak bezpiecznie korzystać z internetu:

  • Bądź ostrożny, klikając w linki w wiadomościach od nieznajomych.
  • Weryfikuj wiarygodność informacji, zanim je udostępnisz lub uwierzesz w nie.
  • Ustaw silne hasła i zmieniaj je regularnie.
  • Nie udostępniaj swoich danych osobowych osobom, których nie znasz.
  • Nie wysyłaj zdjęć lub filmów, które mogłyby być wykorzystane przeciwko tobie.
  • Jeśli doświadczasz cyberprzemocy, zgłoś to rodzicom, nauczycielom lub odpowiednim organom.

Źródło: Santander

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY