sobota, 2 grudnia, 2023

Neuralgia popółpaścowa – ból, który może zniszczyć życie

Data:

Udostępnij przez:

Każdego dnia nawet 20 proc. Polaków zmaga się z bólem przewlekłym, który utrudnia im codzienne funkcjonowanie.

Wśród nich znajdują się osoby borykające się z neuralgią popółpaścową – najczęstszym powikłaniem półpaśca, które objawia się przewlekłym bólem neuropatycznym, mogącym znacznie ograniczać codzienną aktywność i obniżać jakość życia przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Półpasiec

Półpasiec to ostra choroba zakaźna, która może wystąpić po przechorowaniu ospy wietrznej. Za rozwój obydwu chorób odpowiada ten sam wirus. Ponowna aktywacja wirusa, najczęściej w wyniku obniżenia odporności, może doprowadzić do wystąpienia charakterystycznej dla półpaśca, pęcherzykowatej, zwykle bolesnej lub swędzącej wysypki, zlokalizowanej jednostronnie na tułowiu. Szacuje się, że w grupie ryzyka zachorowania na półpasiec znajduje się ponad 99 proc. osób po 50. roku życia.

Neuralgia popółpaścowa

Neuralgia popółpaścowa to najczęstsze powikłanie półpaśca, do którego dochodzi w wyniku uszkodzenia nerwów w miejscu występowania wysypki. Głównym objawem neuralgii jest przewlekły ból, który lokalizuje się w miejscu występowania wysypki i utrzymuje się przez ponad 90 dni, pomimo ustąpienia wysypki. Neuralgia popółpaścowa może trwać miesiącami, a nawet latami.

Ból neuralgii popółpaścowej

Ból w neuralgii popółpaścowej jest bardzo silny i może mieć charakter stały bądź napadowy. Jest to ból neuropatyczny, który powstaje w wyniku uszkodzenia nerwu przez wirus. Może mieć charakter stały bądź napadowy – zwykle występuje ten drugi. Obserwuje się również jego zaostrzenia w wyniku zmian pogodowych czy stresu. Neuralgia najczęściej nasila się w nocy, przez co pacjenci często zmuszeni są do stosowania środków nasennych. Ból towarzyszący neuralgii opisywany jest jako: parzący, kłujący, przeszywający, strzelający lub pulsujący.

Leczenie neuralgii popółpaścowej

Neuralgia popółpaścowa jest trudna w leczeniu. Zazwyczaj stosuje się kombinację różnych leków, dostosowaną do potrzeb konkretnego pacjenta. Istotnym problemem jest leczenie przeciwbólowe. Mimo dostępu do leków z różnych grup i skierowania do specjalisty można nie osiągnąć całkowitego ustąpienia bólu. Szacuje się, że mniej niż 50% pacjentów uzyskuje zadowalającą, lecz tylko częściową ulgę w dolegliwościach bólowych mimo stosowania zalecanych leków.

Jak uniknąć bólu?

Aktualnie w Polsce dostępne jest szczepienie wskazane do profilaktyki półpaśca oraz neuralgii popółpaścowej. Ze szczepienia mogą skorzystać osoby w wieku 50 lat i starsze oraz osoby w wieku 18 lat i starsze o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec. Szczepienie przeciw półpaścowi jest zalecane przez Polski Program Szczepień Ochronnych.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY