czwartek, 30 listopada, 2023

Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik | Nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym

Data:

Udostępnij przez:

Do 8 października w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu można oglądać nową wystawę czasową „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”.

List gratulacyjny skierowany do księżnej Daisy z okazji jej zaślubin, kapsuła czasu z Kątów Wrocławskich, laurki dziecięce dla dyrektorki szkoły – to przedmioty, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co ważne. Wszystkie je można zobaczyć na nowej wystawie poświęconej rzeczom, zapisom i znakom o charakterze pamiątkowym.

Poczucie mijającego czasu sprawia, że staramy się nadać pamięci wymiar materialny, a dla nas muzealników także ponadczasowy” – mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. „Gromadząc, konserwując, badając, popularyzując werbalne, wizualne i materialne «ślady» pamięci czynimy ją dobrem uniwersalnym, powszechnie dostępnym i trwale komentowanym. Tworzą one jedyną i niepowtarzalną dokumentację naszego życia, naszych doświadczeń, wreszcie… nas samych”.

Prezentowane przedmioty zostały stworzone dla zatrzymania czasu, wywoływania wspomnień. Upamiętniają wydarzenia, zjawiska i emocje znaczące dla dziejów narodu, społeczności lokalnych. Pochodzą z różnych czasów i związane są z różnymi warstwami społecznymi. Na potrzeby wystawy zostały starannie wyselekcjonowane ze zbiorów muzealnych i prywatnych.

Wystawa może zawierać treści nieodpowiednie dla najmłodszych widzów.

Zródło: Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

NAJNOWSZE

POLECAMY