poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Niezwykłe obiekty wypoczynkowe w Polsce | Wystawa Wczasy. Krajobrazy wypoczynku

Data:

Udostępnij przez:

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Wczasy. Krajobrazy wypoczynku”, która będzie prezentowana przez całe wakacje. Wystawa skupia się na najciekawszych, zaskakujących i niestandardowych obiektach wypoczynkowych w Polsce, które powstały w ciągu ostatnich stu lat.

Architektura ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów, domów wczasowych, górskich schronisk, wodnych stanic i kurortów urlopowych prezentuje niezwykłą różnorodność rozwiązań. Od tradycyjnych i historyzujących form po awangardowe i niestandardowe podejście do projektowania, architektura ta łączy się z naturalnym krajobrazem, tworząc harmonię z otoczeniem.

Kreatywność w projektowaniu

Architektura wypoczynkowa, poszukując coraz to nowych form, dostosowywała się do zmieniającej się rzeczywistości i potrzeb społecznych. Czerpała zarówno z regionalnych i historycznych tradycji, jak i operowała kontrastem, abstrakcyjnymi kompozycjami brył, płaszczyzn i barw. Wymykając się normatywom, architekci mieli większą swobodę twórczą, co pozwoliło na powstanie oryginalnych i niepokornych obiektów.

Wyjątkowe obiekty na wystawie

W ramach wystawy prezentowanych jest dwadzieścia jeden obiektów zrealizowanych w ciągu XX i pierwszych dwóch dekad XXI wieku. Obiekty te różnią się stylem, skalą i okolicznościami powstania. Natomiast łączy je jedno – wszystkie miały służyć wypoczynkowi, rekreacji, regeneracji sił i zdrowia. Oferują one nie tylko wysoką jakość architektoniczną, ale są również otoczone pięknymi krajobrazami. Niestety, niektóre z tych obiektów nie przetrwały do naszych czasów, a inne zostały przebudowane, tracąc swój oryginalny charakter.

Wystawa „Wczasy. Krajobrazy wypoczynku” prezentowana była wcześniej na EXPO 2020 w Dubaju, gdzie w ciągu zaledwie 14 dni obejrzało ją ponad 300 tysięcy zwiedzających.

Źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY