sobota, 2 grudnia, 2023

Nowa era w leczeniu arytmii na Dolnym Śląsku

Data:

Udostępnij przez:

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jako pierwszy na Dolnym Śląsku wprowadza najnowocześniejsze metody elektroporacji do zabiegów ablacji migotania przedsionków. Ta przełomowa technika otwiera nowe możliwości skutecznego i bezpiecznego leczenia pacjentów z tym zaburzeniem rytmu serca.

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, które dotyka około 2-4% dorosłych. W Polsce ponad milion osób może cierpieć na to schorzenie, a liczba ta nadal rośnie wraz z wydłużającą się średnią długością życia. Migotanie przedsionków wiąże się z dużym ryzykiem powikłań zdrowotnych oraz zwiększoną śmiertelnością.

W przypadku migotania przedsionków, leczenie farmakologiczne nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Dlatego coraz większe znaczenie ma ablacja, czyli selektywne niszczenie fragmentów tkanki serca odpowiedzialnych za występowanie arytmii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny na Dolnym Śląsku jako pionier wprowadza najnowocześniejszą metodę elektroporacji do ablacji migotania przedsionków.

Badania pokazały, że zaburzenie rytmu serca często współistnieje z innymi chorobami przewlekłymi, przede wszystkim niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, cukrzycą, otyłością, chorobami płuc i nerek, wpływając na przebieg tych chorób zwłaszcza w okresach zaostrzeń – podkreśla dr n. med. Krzysztof Nowak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu.

Ablacja migotania przedsionków za pomocą elektroporacji polega na wykorzystaniu impulsów elektrycznych do zniszczenia odpowiednich fragmentów tkanki serca, takich jak ujścia żył płucnych do lewego przedsionka. Ta izolacja jest kluczowa dla eliminacji arytmii. Co ważne, elektroporacja jest pierwszą na świecie nietermalną metodą likwidacji zaburzeń rytmu serca. Pacjenci w Polsce mieli możliwość skorzystania z tej innowacyjnej techniki po raz pierwszy osiem miesięcy temu.

Badania potwierdzają wysoką skuteczność i bezpieczeństwo ablacji migotania przedsionków za pomocą elektroporacji. Procedura jest wykonywana przezskórnie, co minimalizuje ryzyko powikłań. Dzięki najnowocześniejszej technologii, pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na Dolnym Śląsku mają dostęp do innowacyjnej i optymalnej terapii migotania przedsionków.

Źródło: USK Wrocław

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY