czwartek, 30 listopada, 2023

Odkryj mroczne tajemnice Sokołowska – premiera spektaklu „Empuzjon” we Wrocławiu

Data:

Udostępnij przez:

Już wkrótce w Instytucie Grotowskiego będzie można zobaczyć niezwykłą sceniczną adaptację powieści noblistki Olgi Tokarczuk, zatytułowaną „Empuzjon”. Spektakl opowiada historię osadzoną w dolnośląskim uzdrowisku Görbersdorf, obecnie znanym jako Sokołowsko. Premiera odbędzie się 23 czerwca w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu.

Reżyserem i autorem adaptacji jest Robert Talarczyk, który przedstawia widzom swoją wizję poszukiwania własnej tożsamości w świecie, gdzie panują niedorzeczne uprzedzenia, bezmyślnie powielane poglądy oraz drzemiące lęki. Wszystko to w cieniu kryminalnej intrygi rozgrywającej się w przededniu wybuchu I wojny światowej.

Adaptacja ta porusza również bardzo ważne i aktualne kwestie związane z pojęciami „kobiecości” i „męskości”. Warto zastanowić się nad tym, jakie stereotypy z nimi związane wpływają na nasze myślenie i zachowanie.

Przedstawienie będzie miało również swoje premiery w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz w Teatrze STUDIO w Warszawie, odpowiednio 12 i 19 maja. Koprodukcja tych trzech instytucji jest kontynuacją po sukcesie adaptacji innej powieści Tokarczuk, „Byka”.

„Empuzjon” to z pewnością doskonała okazja do zastanowienia się nad tym, co naprawdę wiemy o świecie i jak wiele pozostaje poza naszym zasięgiem. Talarczyk, wykorzystując konwencję „horroru przyrodoleczniczego”, wnikliwie bada nasze największe i najgłębsze lęki.

Zapraszamy na niezapomniany spektakl, który z pewnością na długo zostanie w pamięci widzów. Więcej na stronie: www.grotowski-institute.pl/wydarzenia/empuzjon.

Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego 

NAJNOWSZE

POLECAMY