piątek, 1 grudnia, 2023

Pilotaż platformy e-konsylium we Wrocławiu

Data:

Udostępnij przez:

Eksperci z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wspólnie ze specjalistami z Instytutu Łączności Polskiego Instytutu Badawczego przygotowują pilotaż e-konsylium. 

E-konsylium to kolejny etap informatyzacji w systemie ochrony zdrowia. Z medycznego punktu widzenia rozwiązanie nie stwarzało dużych problemów. Kluczowe było wdrożenie systemu, który zapewni bezpieczeństwo danych. Z inicjatywy ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego pracują nad tym eksperci Instytutu Łączności – Polskiego Instytutu Badawczego.

Pomysł tego rodzaju konsultacji w Instytucie Chorób Serca narodził się już kilka lat temu. Kardiolodzy z USK od dłuższego czasu wspierają merytorycznie lekarzy z regionu. Platforma ułatwia i przyspiesza te działania.

Platforma nie tylko umożliwia omówienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta, zobaczenie go przez lekarzy konsultujących przypadek, ale też „magazynuje” w chmurze wyniki badań. Wszelkie decyzje podjęte w ramach e-konsylium – na przykład skierowanie do szpitala – są podpisywane elektronicznie i nabierają mocy prawnej. To bardzo pozytywna zmiana dla pacjentów – nie muszą opuszczać rodzinnej miejscowości, by uzyskać opinię specjalisty, nie muszą też zabierać ze sobą żadnej dokumentacji – wszystko jest dostępne lekarzom w systemie – wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski z Instytutu Chorób Serca USK, który merytorycznie koordynuje działania.

Celem platformy jest przede wszystkim ułatwienie kontaktu i szybkiej konsultacji ze specjalistami oraz zwiększenie dostępności pacjentów do usług medycznych.

W dniu dzisiejszym w Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyła się wstępna prezentacja możliwości platformy e-konsylium.

W spotkaniu wzięli udział:

  • dr. Adam Niedzielski, minister zdrowia,
  • Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji,
  • prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu,
  • prof. Paweł Pławiak, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Łączności Polskiego Instytutu Badawczego,
  • dr. hab. Wiktor Kuliczkowski z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i konsultant wojewódzkiego ds. kardiologii
  • Marcin Drozd, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Podczas pilotażowego e-konsylium eksperci z Instytutu Łączności – Polskiego Instytutu Badawczego oraz specjaliści z Instytutu Chorób Serca USK połączyli się z lekarzami z dwóch szpitali. Specjalistycznego Centrum Medycznego S.A. w Polanicy-Zdroju i Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Łączyli się również z lekarzem POZ i przeprowadzili konsultacje 3 pacjentów. 

Platforma ma zostać oddana do końca roku i w kolejnym być testowana w sieci kardiologicznej.

Źródło: USK Wrocław

NAJNOWSZE

POLECAMY