sobota, 2 grudnia, 2023

Przy wrocławskich szkołach i przedszkolach powstaną nowe ogródki warzywne

Data:

Udostępnij przez:

Przed wakacjami, na terenach 9 placówek oświatowych, powstaną nowe ogródki warzywne. W ich tworzenie włączą się młodzi wrocławianie.

To jeden z elementów unijnego projektu FoodSHIFT 2030, promującego lokalne rolnictwo i ekologiczną żywność.

Podpisaliśmy już umowę na tegoroczne realizacje przyszkolnych ogrodów warzywnych. Powstaną one w 9 lokalizacjach. Cieszymy się bardzo, że w tym roku z inicjatywą ich tworzenia wyszły same placówki oświatowe. To oznacza, że nasze działania zdobywają coraz większą popularność. Projekty są gotowe i w najbliższych tygodniach przystępujemy do działania – zapowiada Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii. – Istotne jest też to, że do ich tworzenia wykorzystywane będą materiały biodegradowalne i pochodzące z recyklingu, które stworzą szereg błękitno-zielonych rozwiązań.

W nowych ogrodach warzywnych nie zabraknie krzewów i drzew owocowych. Zioła i warzywa będą rosły przy wykorzystaniu metody upraw współrzędnych, z wykorzystaniem różnych form zagospodarowania. Czasami będą to płaskie grządki, a innym razem rabaty wyniesione, czy hydroponika.

Przy wrocławskich szkołach i przedszkolach powstaną nowe ogródki warzywne
Źródło: UM Wrocław – realizacja z wcześniejszych lat

Nie zabraknie również donic z kwiatami i kompostowników. Zagospodarowane będą również wody opadowe. Na przykład z pomocą beczek na deszczówkę. Wszystko po to, by z jednej strony zazieleniać przestrzeń oraz korzystać z potencjału przyszkolnych podwórek, a z drugiej strony – edukować.

Gdzie powstaną nowe ogrody warzywne?

Prezentujemy listę placówek:

  • Przedszkole nr 59, ul. Narcyzowa 6
  • Zespół Szkolno Przedszkolny nr 14, ul. Dębicka 31
  • Przedszkole nr 74, ul. Krzywa 3
  • Szkoła Podstawowa nr 108, ul. B. Chrobrego 3
  • Przedszkole nr 149, ul. Obornicka 21
  • Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Janiszewskiego 14
  • Szkoła Podstawowa nr 64, ul. Wojszycka 1
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 23, ul. Przedwiośnie 47
  • Liceum Ogólnokształcące nr VI, ul. Hutnicza 45

Łączny koszt ich powstania to prawie 240 tysięcy złotych. Warto dodać, że w latach 2020-2022 podobne ogródki powstały w 11 placówkach oświatowych, a łączny koszt ich utworzenia to ponad 305 tys. złotych.

Czym jest FoodSHIFT 2030?

FoodSHIFT 2030 promuje lokalne rolnictwo, ekologiczną i zdrową żywność. Projekt jest realizowany w dziewięciu europejskich ośrodkach, m.in.: w Kopenhadze, Atenach, Barcelonie, Bari czy w Berlinie. Każde z miast skupia się na innym aspekcie dotyczącym żywności, zmian nawyków żywieniowych, skrócenia łańcuchów dostaw, czy łączenia lokalnych wytwórców z odbiorcami. We Wrocławiu działania koncentrują się wokół ogrodów warzywnych w placówkach edukacyjnych oraz wspierania ogrodów społecznych i lokalnych innowatorów.

Oprócz tworzenia przyszkolnych ogrodów warzywnych, w jego ramach przygotowywana jest baza miejsc, w których w przyszłości będzie można zakładać ogrody społeczne.

Źródło: UM Wrocław

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY