czwartek, 30 listopada, 2023

Ranking dostępności mieszkań 2023

Data:

Udostępnij przez:

Wybór własnego mieszkania to decyzja, która ma ogromne znaczenie w życiu każdego z nas. Dlatego tak ważne jest znalezienie lokalizacji, która zapewni atrakcyjne ceny, różnorodność ofert oraz dogodne warunki życia.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeprowadzili szczegółową analizę dostępności mieszkań w dziesięciu największych polskich miastach, co pozwoliło wyłonić ranking miejsc, w których marzenie o własnym M staje się najbardziej realne.

Katowice

Katowice, stolica Górnego Śląska, wyróżnia się wyjątkowymi proporcjami cen nieruchomości do poziomu zarobków. Badania z czerwca 2023 roku wykazały, że średnie wynagrodzenie brutto pozwalało nabyć aż 0,87 metra kwadratowego nieruchomości w budownictwie deweloperskim. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla tych, którzy pragną posiadać własne M.

Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i… Katowice. Z kolei najniższe były one w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice. I na odwrót, np. w Szczecinie, mimo niskich zarobków, w ofercie firm deweloperskich przeważają mieszkania budowane z myślą o zamożnych klientach – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl i RynekPierwotny.pl.

Bydgoszcz

Bydgoszcz przyciąga uwagę zarówno różnorodnością dostępnych nieruchomości, jak i atrakcyjnymi cenami. Cena metra kwadratowego mieszkania wciąż utrzymuje się poniżej poziomu 10 tysięcy złotych, a na tysiąc mieszkańców przypada aż 23 oferty mieszkań. To miejsce, które umożliwia wybór spośród wielu opcji przy jednoczesnym zachowaniu przystępności cenowej.

Gdańsk

Gdańsk to lokalizacja, która oferuje coś więcej niż tylko dostęp do morza. Na tysiąc mieszkańców przypada aż 23 oferty mieszkań, co sprawia, że przyszli nabywcy mają szeroki wybór. Marzenie o życiu nad brzegiem morza może stać się rzeczywistością, jednocześnie mając dostęp do bogatej oferty nieruchomości.

Wrocław

Wrocław wyróżnia się zarówno wysoką dostępnością nieruchomości, jak i przystępnymi cenami. Na tysiąc mieszkańców przypada aż 22 oferty mieszkań, co oznacza duży wybór dla przyszłych nabywców. 

W Katowicach, Lublinie i Łodzi oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem – przykładowo w Katowicach aż o 34%. W Lublinie mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 17% rok do roku, a w Łodzi – o 5%. Jednak w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok (np. w Krakowie aż o 34%) – mówi Marek Wielgo.

Warszawa

Stolica Polski oferuje ogromne możliwości, choć relacja między cenami mieszkań a zarobkami stanowi pewne wyzwanie. W czerwcu 2023 roku, za przeciętne wynagrodzenie brutto, można było nabyć jedynie 0,59 metra kwadratowego nieruchomości. Pomimo to, Warszawa wciąż cieszy się bogatą ofertą mieszkań dla przyszłych mieszkańców.

Szczecin

Szczecin, choć jest atrakcyjnym miejscem, stawia pewne wyzwanie pod względem dostępności mieszkań. Ograniczona liczba ofert oraz niewielka dostępność cenowa mogą sprawić, że poszukiwania staną się trudniejsze. Niemniej jednak, dla osób skłonnych do poszukiwań na rynku wtórnym, nadal istnieją możliwości znalezienia odpowiedniej nieruchomości.

Źródło: RynekPierwotny.pl

NAJNOWSZE

POLECAMY