piątek, 1 grudnia, 2023

Rekrutacja do szkół średnich we Wrocławiu: jak zdobyć maksymalną liczbę punktów?

Data:

Udostępnij przez:

W poniedziałek, 15 maja 2023 r., rusza rekrutacja do wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Przygotowano blisko 11 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych.

Niestety, o miejsca w klasach pierwszych będzie ubiegać się „półtora rocznika”. To oznacza, że oprócz rocznika 2009, do szkół będą mogli dostać się również uczniowie urodzeni w pierwszej połowie 2008 roku. Utworzono więcej miejsc niż obecna liczba uczniów w klasach VIII wrocławskich szkół podstawowych, jednak wciąż nie każdy kandydat dostanie się do wymarzonej placówki.

Dwa etapy rekrutacji

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych będzie przeprowadzona w pełni elektronicznie, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Rodzice, którzy nie posiadają aktywnego profilu, będą musieli złożyć wniosek osobiście w placówce. Rekrutacja składać się będzie z dwóch etapów:

  • I-podstawowego, który potrwa od 15 maja do 31 lipca br.,
  • II-uzupełniającego, który odbędzie się od 1 sierpnia do 18 sierpnia br. w szkołach, w których będą wolne miejsca.

Podobnie jak w latach ubiegłych kandydat wybiera sześć szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Pamiętać jednak należy, że szkołę lub oddział, do którego dziecko chce się dostać w pierwszej kolejności wpisujemy na liście jako pierwszą. Następnie należy zaznaczyć spełniane przez kandydata kryteria, dodać wymagane załączniki i podpisać wniosek profilem zaufanym – zaznacza Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu. – Na takich samych zasadach rekrutować się będą ukraińscy uczniowie, którzy ukończą polską szkołę podstawową i zechcą kontynuować naukę we wrocławskich placówkach – dodaje.

Wybieramy sześć szkół

Aby przystąpić do rekrutacji, rodzice muszą zalogować się do systemu i podać dane dziecka, takie jak imię, nazwisko oraz PESEL. Następnie, należy wybrać preferowane szkoły. Od 15 maja do 19 czerwca 2023 r. kandydat wypełnia wniosek w systemie elektronicznym. Natomiast od 23 czerwca do 10 lipca 2023 r. dodaje wyniki z egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz załącza kopie (skany) dokumentów potwierdzających te dane.

 


Osoby, które w I etapie nie dostały się do żadnej z wybranych szkół, lub które dostały się do szkoły, ale jednak zmieniły zdanie i chcą uczyć się w innej, przystępują do II etapu rekrutacji i składają wnioski elektronicznie w dniach od 1 sierpnia do 3 sierpnia br.

Punkty rekrutacyjne

Przypomnijmy, że punkty rekrutacyjne są jednym z głównych kryteriów decydujących o przyjęciu na wolne miejsce w szkole ponadpodstawowej. Liczą się tutaj przede wszystkim wyniki egzaminu ósmoklasisty, oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch innych przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, a także osiągnięcia takie jak ukończenie szkoły z wyróżnieniem czy wolontariat. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć, to odpowiednio: 100, 72, 18, 7 i 3 punkty.

Dziś zostały opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Każdy będzie miał możliwość sprawdzenia swojego wyniku, logując się do systemu rekrutacji.

Rekrutacja „półtora rocznika”

Jak co roku, o miejsca w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych ubiegać się będzie „półtora rocznika”, czyli rocznik 2009 oraz połowa rocznika 2008. Przygotowano blisko 11 tysięcy miejsc, co oznacza, że powinno ich wystarczyć dla większości uczniów z wrocławskich szkół podstawowych. Jednak, jak zawsze, nie każdy dostanie się do wymarzonej placówki. Obecnie w VIII klasach wrocławskich szkół podstawowych naukę kończy około 8,4 tysiąca uczniów, co oznacza, że w szkołach ponadpodstawowych będzie więcej miejsc niż obecnych uczniów, ale wciąż nie dla wszystkich.

Jak widać, decyzja o wyborze szkoły ponadpodstawowej nie jest łatwa, a kryteria rekrutacyjne odgrywają w niej bardzo ważną rolę. Na szczęście, każdy uczeń ma szansę zdobyć odpowiednią liczbę punktów i spełnić swoje marzenia o wymarzonej szkole średniej.

Źródło: UM Wrocław

NAJNOWSZE

POLECAMY