poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Rynek Nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej | Raport Avison Young

Data:

Udostępnij przez:

Rynek nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej doświadczył burzliwych zmian w ostatnich latach. Głównie z powodu pandemii COVID-19. Przyjrzyjmy się bliżej kluczowym wydarzeniom i trendom, które wpłynęły na rynek w bieżącym roku.

Skala pandemii COVID-19 wstrząsnęła rynkiem nieruchomości komercyjnych, wywołując początkowe zaniepokojenie. Niemniej jednak, rynek okazał się elastyczny, a inwestorzy szybko dostosowali się do nowej rzeczywistości. W ciągu ostatnich dwóch lat, mimo trudności, łączny wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej przekroczył 10,5 mld euro zarówno w 2020, jak i 2021 roku.

Mimo pewnego odrodzenia rynku po pandemii, 2023 rok przyniósł nowe wyzwania. W I połowie roku, całkowity wolumen inwestycji spadł o 59% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając poziom 2,2 mld euro. To nieuniknione przesilenie było widoczne w wynikach wszystkich krajów regionu.

Rynek Nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej | Raport Avison Young
Źródło: Materiał prasowy – największe transakcje CEE

Sektor handlowy długo dominował na rynku, stanowiąc 35% całkowitego wolumenu. Przesunięcie w strukturze rynku handlowego Polski w 2023 roku jest widoczne, a centra handlowe w miastach regionalnych wracają na scenę.

Choć sektor magazynowy stanowił tylko 28% rynku, był niegdyś uważany za sektor nieruchomości komercyjnych, który zyskał na znaczeniu w wyniku pandemii. W Polsce, sprzedaż Campus 39 do P3 za kwotę około 139 mln euro odegrała kluczową rolę.

Z kolei sektor biurowy, również stanowiący 28% rynku, zmierza w kierunku wzrostu czynszów, co jest wyzwaniem dla inwestorów. W Polsce, Warszawa stała się centralnym punktem transakcji biurowych.

Obecne wyzwania, takie jak dostosowanie oczekiwań cenowych między sprzedającymi a kupującymi, wpłynęły na spadek wolumenu transakcji. Dłuższe procesy dostosowawcze są widoczne, ale perspektywy poprawy w drugiej połowie roku są obiecujące.

Niezwykle istotny jest udział kapitału lokalnego, który stanowi 66% całkowitego wolumenu inwestycji w regionie. Dominacja kapitału lokalnego jest szczególnie widoczna w krajach takich jak Czechy, Węgry i Rumunia.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY