sobota, 2 grudnia, 2023

Rynek pracy 2023 – zmiany, tendencje i wyzwania

Data:

Udostępnij przez:

Kilka miesięcy temu kandydaci cieszyli się z wielu atrakcyjnych ofert pracy i silnej pozycji w negocjacjach płacowych. Jednak w ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna pracodawców spadła, a gotowość do spełniania oczekiwań finansowych specjalistów również zmalała.

Wyniki badania Hays Poland wykazują, że pomimo zmian, sytuacja na rynku pracy pozostaje stabilna. Podwyżki wciąż występują, choć nie tak często i wysoko jak wcześniej oczekiwano. Obecnie wiele działań rekrutacyjnych koncentruje się na znajdowaniu zastępstwa dla pracowników, którzy decydują się odejść. Choć rekrutacje są planowane, to głównym celem nie jest zwiększenie zatrudnienia, lecz utrzymanie stanu obecnego.

Podwyżki płac są wciąż obecne, jednak organizacje skupiają się na kontrolowaniu kosztów. Wysokość podwyżek zazwyczaj nie przekracza 10%, co zapewne nie zawsze zadowala pracowników. Badanie Hays Poland wskazuje, że 87% pracodawców planuje rekrutacje w drugiej połowie 2023 roku. Jednak głównym powodem nie jest rozwój biznesu, a konieczność znalezienia zastępstwa dla pracowników, którzy odejdą. Oczekiwania kandydatów rosną, a ograniczenia budżetowe utrudniają pozyskiwanie pracowników. 

W pierwszym półroczu 2023 roku aż 78% firm planuje podwyżki dla pracowników. Wprowadzenie podwyżek ma na celu utrzymanie atrakcyjności ofert wobec kandydatów. 59% organizacji nie przewiduje zmian siatki płac w drugiej połowie 2023 roku. Mimo to, 40% pracodawców planuje kolejne podwyżki, najczęściej w granicach 10%. 63% badanych specjalistów nie jest zadowolonych z wynagrodzenia, a jedynie co drugi z nich otrzymał podwyżkę w tym roku. 42% profesjonalistów przewiduje brak zmiany zarobków, a 30% nie jest pewnych co do przyszłego wynagrodzenia.

W obliczu ograniczeń budżetowych wiele firm skupia się na rozwijaniu umiejętności obecnych pracowników, zamiast na nowych rekrutacjach. To nowa strategia w obliczu trudności rekrutacyjnych.

Źródło: HAYS

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY