Zrewitalizowano część starego miasta w Strzegomiu. To m.in. miejski park, zabytkowe mury i basteję. Odnowiony teren dziś służy mieszkańcom i turystom.
Realizacja projektu polegała na kompleksowej odbudowie części miasta na obszarze, który wcześniej był zdegradowany. Objęła ona zagospodarowanie terenów zielonych położonych przy rzece Strzegomce i parku miejskim, renowację zabytkowych murów obronnych oraz odbudowę ruin bastei.
Rejon starego miasta i dzielnica Grabów to było miejsce zapomniane i zapuszczone. Wcześniej były tu drzewa, krzaki i fragment bastei – nie było tu bezpiecznie. Dzięki środkom unijnym, które otrzymaliśmy poprzez urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego zmieniło się tu diametralnie. Mamy piękną basteję, odnowione historyczne mury obronne miasta, a wzdłuż rzeki Strzegomki trakt spacerowy z ławkami i nowym oświetleniem – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Tomasz Marczak, zastępca burmistrza Strzegomia.
Koszt całej inwestycji to ponad 10 mln zł, z czego z Funduszy Europejskich pochodziło ponad 5,5 mln zł.
W odnowionej części Strzegomia pojawił się także plac zabaw dla dzieci, tzw. park kalisteniczny. Składają się na niego urządzenia przeznaczone do treningów siłowych, park linowy – tyrolki oraz nowe chodniki i ścieżki rowerowe.
Położony na Dolnym Śląsku Strzegom jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP