sobota, 2 grudnia, 2023

TataTeżCzyta | Kampania zachęcająca ojców do czytania dzieciom

Data:

Udostępnij przez:

#TataTeżCzyta to ogólnopolska inicjatywa, mająca na celu zachęcenie mężczyzn, zwłaszcza ojców, do czytania książek swoim dzieciom. Projekt jest kontynuacją akcji Supermoc książek, którego partnerem jest Wrocław Miasto Literatury UNESCO.

Broszura Supermoc książek #TataTeżCzyta, stworzona przez Marię Deskur i Edytę Plich, prezentuje w przystępny sposób, jak wspólne czytanie może przynieść wiele radości i przyczynić się do lepszego życia dziecka. Fundacja Powszedniego Czytania oraz wydawnictwo Tatarak są inicjatorami kampanii #TataTeżCzyta.

Mężczyźni i czytanie w Polsce

Badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową pokazują, że mężczyźni w porównaniu do kobiet czytają mniej i rzadziej swoim dzieciom. Chłopcy częściej porzucają czytanie niż dziewczynki, częściowo z powodu braku męskiego wzorca czytającego. Czytanie jest często postrzegane jako niemęskie, a sport jest przedstawiany jako atrakcyjna alternatywa. Jednak czytanie z dzieckiem, zwłaszcza przez ojca, może mieć pozytywny wpływ na ich relacje.

#TataTeżCzyta: Zachęta dla mężczyzn

Aby zachęcić ojców, wujków, dziadków i opiekunów do czytania, powstała ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta. Publikacja „Supermoc książek #TataTeżCzyta” dostarcza gotowych podpowiedzi, jak zabrać się do czytania z dzieckiem i jak dostosować treść do wieku malucha.

Broszura zawiera także listę ponad 30 rekomendowanych książek dla dzieci na różnych etapach ich rozwoju. Polskie wydawnictwa literatury dziecięcej, zaangażowane w projekt, ogłosiły akcję na swoich kanałach mediów społecznościowych i podczas wydarzeń promujących czytelnictwo.

Gdzie znaleźć broszurę?

Broszura Supermoc książek #TataTeżCzyta jest dostępna w dwóch wariantach. E-book można pobrać ze strony www.TataTezCzyta.pl, natomiast wersję drukowaną można otrzymać w wybranych księgarniach oraz w bibliotekach publicznych i przedszkolach w różnych miastach w Polsce. We Wrocławiu publikacja będzie dystrybuowana wśród rodziców za pośrednictwem wybranych przedszkoli i szkół podstawowych. Dodatkowo, broszurę można otrzymać w siedzibie Wrocławskiego Domu Literatury (ul. Przejście Garncarskie 2) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00.

Na stronie akcji #TataTeżCzyta będą dostępne również scenariusze zajęć dla bibliotek promujących czytanie wśród ojców.

Źródło: Wrocławski Dom Literatury

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY