sobota, 2 grudnia, 2023

Unikatowy program mrożenia materiału genetycznego dla pacjentów onkologicznych

Data:

Udostępnij przez:

Wrocław, jedno z wiodących miast w Polsce, podejmuje innowacyjne działania w zakresie wsparcia pacjentów onkologicznych. Nowotwory złośliwe stanowią poważne wyzwanie zdrowotne, społeczne i ekonomiczne na całym świecie. Co więcej, wzrasta liczba zachorowań wśród młodych ludzi poniżej pięćdziesiątki, a stosowane leczenie, szczególnie chemioterapia, wpływa negatywnie na płodność i układ rozrodczy pacjentów. W niektórych przypadkach może nawet prowadzić do nieodwracalnej niepłodności.

Ochrona płodności wśród pacjentów onkologicznych, nazywana oncofertility, jest możliwa zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, dzięki nowoczesnym metodom medycznym. W ubiegłym roku Wrocław rozpoczął unikalny program pilotażowy, który umożliwia mrożenie materiału genetycznego osób chorych na nowotwory.

Obecnie w samym Wrocławiu szacuje się, że ponad 42 tysiące osób może zmagać się z problemem niepłodności. W tej grupie znajdują się pacjenci, którzy z powodu nowotworów złośliwych nie mogą samodzielnie mieć dzieci.

Wrocław wspiera także procedurę In Vitro, która dotychczas umożliwiła narodzenie się blisko 200 dzieci do kwietnia tego roku. Pomimo możliwości mrożenia materiału genetycznego dla pacjentów onkologicznych w Polsce, Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia finansowania takich procedur. Budżet programu w ramach Wrocławia na lata 2023-2024 wynosi 100 tysięcy złotych. Szacowany koszt uczestnictwa to 2 340 zł dla mężczyzn i 6 300 zł dla kobiet.

Program jest realizowany w dwóch wrocławskich klinikach, które zostały wyłonione w konkursie i są odpowiedzialne za kwalifikację pacjentów: InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa oraz Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA.

Dzięki inicjatywie Wrocławia pacjenci onkologiczni mają szansę zachować nadzieję na przyszłość rodziny, pomimo choroby. Program mrożenia materiału genetycznego i wsparcie finansowe to ważny krok w zapewnieniu lepszego życia i leczenia dla tych pacjentów.

Źródło: UM Wrocław

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY