piątek, 1 grudnia, 2023

Wielkoformatowa wystawa abstrakcyjnego malarstwa Katarzyny Kulpy

Data:

Udostępnij przez:

Przestrzenie Galerii Miejskiej we Wrocławiu już od 7 lipca będą wypełnione wyjątkowymi dziełami Katarzyny Kulpy, malarki, która w swojej twórczości eksploruje abstrakcję.

Jej wielkoformatowe obrazy emanują liryzmem i głębokimi emocjami, przenosząc widza w niezwykły świat artystycznego wyrazu. To niepowtarzalna okazja, aby odkryć niezwykłe dzieła jednej z najciekawszych polskich artystek współczesnych.

Cykl Anamnezje – odnajdywanie utraconych wspomnień

Dominującym tematem prezentowanych prac jest cykl Anamnezje. To nie tylko tytułowa nazwa wystawy, ale również koncepcja, która odzwierciedla proces odnajdywania utraconych wspomnień i doświadczeń. Katarzyna Kulpa, czerpiąc inspirację z Platonowskiej koncepcji poznania, tworzy swoje obrazy jako narzędzia do odpominania, odkrywania ukrytych fragmentów własnej podświadomości. Prace artystki pełne są emocji, ukazując wyparte skrawki własnych historii, także tych najmroczniejszych. Jest to dla niej swoiste twórcze odkrywanie, które pozwala jej zgłębić i uchwycić swoje aktualne emocjonalne stany. Kulpa opisuje swoje obrazy jako pamiętniki, klisze z własnych emocji, które są wynikiem głęboko osobistego i intymnego procesu malowania.

Silne związki z czasem, przestrzenią i filozofią

Twórczość Katarzyny Kulpy jest silnie zintegrowana z kategoriami czasu i przestrzeni. W swoich obrazach artystka podróżuje pomiędzy własnymi światami, tworząc nowe wymiary i ukazując głębię swojej wrażliwości. Niezwykłe jest to, że Kulpa często korzysta z obszarów wiedzy, takich jak filozofia, filozofia religii, filozofia przyrody czy kosmologia, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją ontologiczne pytania. Jednak zawsze artystka intuicyjnie sięga do obszaru pamięci, aby jak najgłębiej uchwycić swoje aktualne emocjonalne stany. To połączenie intelektualnego poszukiwania i artystycznej ekspresji sprawia, że prace Kulpy są niezwykle fascynujące i bogate.

Wernisaż i koncert 

Wernisaż, który odbędzie się 6 lipca (czwartek) o godzinie 18:00, będzie wydarzeniem, które połączy sztukę wizualną z muzyką. Podczas otwarcia wystawy Katarzyny Kulpy odbędzie się również specjalny koncert, który dodatkowo wzbogaci atmosferę. To okazja, aby spotkać artystkę osobiście, posłuchać inspirujących opowieści o jej procesie twórczym oraz delektować się pięknem jej obrazów.

Ekspozycja będzie  dostępna do 20 lipca 2023.

Źródło: Galeria Miejska Wrocław

NAJNOWSZE

POLECAMY