piątek, 1 grudnia, 2023

Wrocławianie korzystają z PUE ZUS najczęściej w Polsce

Data:

Udostępnij przez:

Wrocław jest liderem w liczbie kont na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W regionie elektronicznie załatwia swoje sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych prawie 450 tys. Dolnoślązaków. To najwięcej w Polsce.

W ciągu 10 lat liczba kont na PUE ZUS wzrosła w całej Polsce o 17 razy. W 2013 roku w Polsce było 275 tys. kont, a w 2023 roku jest ich już 4,7 mln. W regionie dolnośląskim liczba kont wzrosła z 32 tys. w 2013 roku do 448 tys. w 2023 roku.

Nasi klienci na swoim indywidualnym koncie mają dostęp do informacji o przyznanych i wypłaconych im emeryturach, rentach czy zasiłkach a także o rozliczeniach podatkowych wystawionych przez ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tam też mogą również złożyć wniosek o zmianę adresu zamieszkania czy numeru rachunku bankowego – dodaje.

PUE ZUS jest dostępne dla wszystkich klientów ZUS, czyli dla ubezpieczonych, płatników składek i świadczeniobiorców. Na PUE ZUS można załatwić wiele spraw związanych z ZUS, m.in.:

  • sprawdzić stan konta w ZUS i dane o opłaconych składkach,
  • złożyć wniosek o świadczenie,
  • pobrać dokumenty,
  • rozliczyć się z ZUS.

Aby założyć konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie go „zaufać”, czyli potwierdzić tożsamość zakładającego profil.

Osoby, które nie korzystają z Internetu mogą skorzystać z pomocy konsultantów ZUS, którzy są dostępni pod numerem infolinii ZUS 22 560 16 00. Można też umówić się na wizytę w ZUS.

Źródło: ZUS

NAJNOWSZE

POLECAMY