czwartek, 30 listopada, 2023

Wysoka inflacja i wyzwania dla polskich firm

Data:

Udostępnij przez:

Wysoka inflacja i rosnące koszty działalności to główne obawy polskich przedsiębiorców w trzecim kwartale 2023 roku, według najnowszego Barometru EFL.

Ponad 90% ankietowanych przedsiębiorców martwi się dalszym wzrostem inflacji, mimo spadku wskaźnika inflacji ogłoszonego przez GUS. Wzrastające koszty prowadzenia działalności, w tym koszty energii i wynajmu powierzchni, stanowią zmartwienie dla 65% respondentów. 10% przedsiębiorców obawia się mniejszego popytu na swoje produkty i usługi, a taki sam odsetek wskazuje na nowe, niekorzystne zmiany legislacyjne.

Najpopularniejszą strategią radzenia sobie z wyzwaniami finansowymi jest pozyskanie zewnętrznego finansowania, co deklaruje 40% ankietowanych. Co piąty przedsiębiorca rozważa inwestycje ograniczające zużycie energii, a 8% planuje rezygnować z premii i podwyżek dla pracowników. Również 8% zastanawia się nad zawieszeniem działalności.

Inwestycje w środki trwałe ograniczające zużycie energii stają się coraz bardziej popularne wśród firm. 21% przedsiębiorców planuje takie inwestycje, a tendencja ta jest silniejsza w większych firmach.

Najmniejsze firmy (mikro) w większym stopniu niż firmy średnie skłaniają się ku pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania, według Barometru EFL. Osiem procent przedsiębiorców rozważa rezygnację z przyznawania premii i podwyżek. Najwięcej takich planów ma sektor HoReCa (17,5%), transport (12,5%) oraz handel (10%). W kontekście trudności rynkowych, 8% przedsiębiorców rozważa zakończenie działalności. Najwięcej takich zamiarów ma sektor usługowy (19%).

32% przedsiębiorców, mimo świadomości wysokich kosztów prowadzenia działalności, nie ma jeszcze konkretnego planu, jak sobie z nimi poradzić. W szczególności, firmy transportowe (49%) i budowlane (37,5%) mają trudności z wypracowaniem alternatywnych rozwiązań.

Źródło: EFL

NAJNOWSZE

POLECAMY