czwartek, 30 listopada, 2023

Wystawa czasowa „Kraina ryb, czapli i bocianów” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Data:

Udostępnij przez:

Od wtorku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można podziwiać wystawę czasową pt. „Kraina ryb, czapli i bocianów”. Głównym elementem tej ekspozycji są pochodzące z XVIII i XIX wieku tłoki pieczętne, które dawniej należały do wolnego państwa żmigrodzkiego.

Tłoki pieczętne są ważnym elementem związanym z kancelaryjną działalnością sołeckich sądów wiejskich. Te sądy zostały ustanowione po przyjęciu prawa niemieckiego w poszczególnych miejscowościach. Na tłokach pieczętne widnieją charakterystyczne dla Doliny Baryczy zwierzęta i drzewa.

Najstarsze dokumenty wymieniające znanych z imienia sołtysów tego regionu pochodzą z początku XV w. Z całą pewnością funkcjonowali już znacznie wcześniej i kierowane przez nich urzędy oprócz uprawnień sędziowskich posiadały jeszcze pełnomocnictwa policyjne i administracyjne. – mówi Artur Hryniewicz, kurator wystawy.

W ramach wystawy zostaną zaprezentowane także tłoki sądowe z innych rejonów Dolnego Śląska. Dodatkowo, będzie można podziwiać zbiór górnośląskich odcisków pieczęci gminnych. To prezent dla Śląskiego Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności, który na początku XX wieku podarował opolski nauczyciel, dr. Oskara Wilperta.

Wystawę „Kraina ryb, czapli i bocianów” będzie można odwiedzać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 27 sierpnia. To doskonała okazja, aby zapoznać się z fascynującymi tłokami pieczętnymi i odkryć ich związki z historią Doliny Baryczy oraz kancelaryjną działalnością sądów wiejskich.

Źródło: MNWr

NAJNOWSZE

POLECAMY