poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Zadłużenie Polaków – 44,4 mld zł, ale nierównomiernie rozłożone. Gdzie jest najgorzej?

Data:

Udostępnij przez:

Na koniec 2022 roku Polacy mieli 44,4 mld zł długów. Jednak zadłużenie jest zróżnicowane w zależności od regionu. W niektórych miejscach, takich jak Wałbrzych, zadłużenie jest bardzo wysokie, a w innych, takich jak Kraków, jest na znacznie niższym poziomie.

Wałbrzych w woj. dolnośląskim jest liderem rankingu najbardziej zadłużonych miast na prawach powiatu w Polsce. Na 1000 mieszkańców przypada tam niemal 4 mln zł przeterminowanych zobowiązań finansowych. Średnie zadłużenie jednego dłużnika to 23,7 tys. zł.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych powiatów w Polsce znajdują się aż trzy z woj. pomorskiego: nowodworski, sztumski i malborski. Na 1000 mieszkańców przypada tam od 2,2 mln zł do 2 mln zł przeterminowanych zobowiązań finansowych.

Na przeciwległym biegunie, czyli w pierwszej dziesiątce powiatów z najniższym zadłużeniem na 1000 mieszkańców, znajdują się wyłącznie te z województw podkarpackiego i małopolskiego. Tam wspomniane zadłużenie nie przekracza 440 tys. zł na 1000 mieszkańców.

Kraków to drugie największe miasto w Polsce, a mimo to jest w pierwszej piątce najmniej zadłużonych na 1000 mieszkańców. Dla porównania, Wałbrzych ma 8 razy mniej mieszkańców, a góruje w skali całego kraju w rankingu zadłużenia.

W ostatnich latach zadłużenie Polaków stale rośnie. W 2022 roku było ono o 10% wyższe niż w 2021 roku. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, m.in.:

  • Rosnące koszty życia
  • Zmniejszające się dochody
  • Zmiany demograficzne
  • Postępująca cyfryzacja

Zadłużenie może mieć negatywny wpływ na życie finansowe osób i rodzin. Może prowadzić do obniżenia zdolności kredytowej, problemów z płynnością finansową, a nawet utraty majątku. Dlatego ważne jest, aby świadomie zarządzać swoimi finansami i unikać zadłużania się ponad miarę.

Źródło: KRD

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY