sobota, 2 grudnia, 2023

Zasiłek tacierzyński dla ojców – coraz większa popularność

Data:

Udostępnij przez:

Opiekunowie dzieci w Polsce coraz chętniej korzystają z możliwości przejęcia opieki nad maluchem. Ojcowie coraz częściej decydują się na tacierzyński i dzielenie obowiązków wychowawczych z matką.

Kwiecień tego roku przyniósł zmiany w przepisach, które dodatkowo korzystnie wpłynęły na sytuację opiekujących się dziećmi ojców. Ojciec może teraz otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego. Może również skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w przypadku przejęcia opieki nad dzieckiem po 14 tygodniach od urodzenia. Wtedy gdy matka wraca do pracy. Ta możliwość została wykorzystana przez ponad 2,7 tysiąca mężczyzn, w tym 237 ojców z województwa dolnośląskiego.

Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. zasiłek pobrało w całym kraju prawie 57 tys. mężczyzn. Ojcowie mogą go dostawać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z tych części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku blisko 200 tysięcy rodziców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego za ten okres. Na Dolnym Śląsku liczba ta wyniosła 14,5 tysiąca, w tym 165 ojców. Ogólnokrajowe statystyki podają, że w pierwszym kwartale tego roku na urlopie rodzicielskim przebywało 1,8 tysiąca mężczyzn i 197,9 tysiąca matek.

Pod względem wypłat zasiłków macierzyńskich ZUS odnotował najwięcej przypadków w województwie Mazowieckim – 53,6 tysiąca. Na drugim miejscu znalazł się Śląsk z wynikiem 37,3 tysiąca, natomiast na trzecim Wielkopolska i Małopolskie z wynikiem 34,2 tysiąca. Dolny Śląsk uplasował się na 5. miejscu z wynikiem 24,4 tysiąca wypłat.

Gdzie ojcowie decydują się na urlop macierzyński?

Najchętniej wybierane są województwa:

  1. Mazowieckie – 8,8 tysiąca.
  2. Śląskie – 7,6 tysiąca.
  3. Wielkopolskie – 6,4 tysiąca.
  4. Małopolskie – 6,1 tysiąca.
  5. Dolnośląskie – 4,6 tysiąca.

W roku 2022 zasiłek macierzyński otrzymało łącznie 443 tysiące kobiet i 192 tysiące mężczyzn, a rok wcześniej, w 2021 roku, liczby te wynosiły odpowiednio 473 tysiące kobiet i 196 tysięcy mężczyzn. Wyraźnie widać, że coraz więcej ojców decyduje się na aktywne uczestnictwo w opiece nad dziećmi, korzystając z dostępnych im praw i możliwości.

Trend ten wyraźnie pokazuje zmianę społecznych norm i akceptacji dla ról rodzicielskich. Ojcostwo nie postrzega się już jako „niemęskie”, a opieka nad dzieckiem nie jest domeną wyłącznie matek. Coraz większa liczba ojców angażuje się w wychowanie i opiekę nad maluchami.

Źródło: ZUS

NAJNOWSZE

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Centrum handlowe „Swoja Olimpia” zwycięzcą konkursu „Piękny Wrocław”

Wrocławskie centrum handlowe „Swoja Olimpia” zostało zwycięzcą trzydziestej drugiej edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Architektury Głowacki, otrzymał Grand Prix konkursu. Wyniki...

POLECAMY