czwartek, 30 listopada, 2023

Zdrowie na wakacjach | Jak zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami leczenia?

Data:

Udostępnij przez:

Według prognoz Światowej Organizacji Turystyki UNWTO, rok 2023 przyniesie zbliżoną liczbę podróżujących w regionie Europy i na Bliskim Wschodzie do poziomów sprzed pandemii.

Już w 2022 roku Europa odnotowała imponującą liczbę 585 mln przyjazdów, co stanowiło niemal 80% liczby podróży sprzed wybuchu pandemii.

Wzrastającej liczbie podróżujących towarzyszy nieunikniony wzrost kosztów leczenia. Od początku 2023 roku, szczególnie jest on odczuwalny na południu Europy i w popularnych kierunkach wakacyjnych, takich jak Grecja, Hiszpania, Turcja czy Egipt. Wyższe ceny paliwa i wynagrodzeń doprowadziły do ponad 20% wzrostu kosztów transportu, zarówno medycznego, jak i niemedycznego, a w niektórych przypadkach nawet do 100% wzrostu.

Przypominamy naszym klientom, że przede wszystkim należy sprawdzić, jakie są stawki w danym kraju, bo różnice mogą być duże. W Grecji za pobyt na OIOM-ie zapłacimy prawie 2 tys. euro, ale w krajach skandynawskich taki koszt może sięgnąć nawet 10 tys. euro. Z kolei koszt ratownictwa w Austrii może się zamknąć w granicach 3-5 tys. euro, ale w Pakistanie będzie to już ponad 20 tys. euro. Dlatego z doświadczenia rekomendujemy podróżującym przy wyjazdach do Europy sumy ubezpieczenia w przedziale od 50 tys. do 100 tys. euro, a poza Europą powyżej 150 tys. euro  – wyjaśnia Magdalena Oszczak, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA.

Globalna tendencja

Wzrost kosztów leczenia nie oszczędza również popularnych kierunków podróży, takich jak Meksyk, Dominikana czy Peru. W tych krajach, podobnie jak w wielu innych częściach świata, obserwuje się „amerykanizację” stawek medycznych, co oznacza ich zbliżenie do kosztów leczenia w Stanach Zjednoczonych. Koszty te, już same w sobie wysokie, rosną często dwu- lub trzykrotnie szybciej niż inflacja.

Czy warto inwestować w ubezpieczenie?

Dobre ubezpieczenie podróżne to klucz do ochrony przed różnorodnymi zdarzeniami, które mogą się wydarzyć w trakcie podróży. Od nagłego zachorowania, przez nieszczęśliwe wypadki, utratę lub opóźnienie bagażu, po opóźnienia lotów. Ubezpieczenie powinno również obejmować szkody z OC wyrządzone osobom trzecim za granicą, zarówno w życiu prywatnym, jak i podczas uprawiania sportu.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie?

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego warto sprawdzić, czy obejmuje ono także pomoc prawną za granicą oraz zdarzenia takie jak kradzież gotówki, zamknięcie tras narciarskich, kradzież mienia w miejscu zamieszkania podczas wyjazdu czy nawet rezygnację z podróży z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, takich jak trwały uszczerbek na zdrowiu czy inwalidztwo, stanowi także istotny element ochrony.

Źródło: infoWire.pl

NAJNOWSZE

POLECAMY