czwartek, 30 listopada, 2023

Zielona rewolucja w Kotlinie Jeleniogórskiej

Data:

Udostępnij przez:

W Jeleniej Górze została oddana do użytku ekologiczna inwestycja energetyczna. Czystsze powietrze w Kotlinie Jeleniogórskiej zapewni nowy układ wysokosprawnej kogeneracji gazowej. To kolejna i nie ostatnia tego typu inwestycja w Grupie Kapitałowej ECO.

ECO Kogeneracja pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę układów kogeneracyjnych. Jednym z nich jest ten, który powstał w Jeleniej Górze. 

Układ w Jeleniej Górze ma moc 7,5 MW ciepła oraz 8,0 MW energii elektrycznej – mówi Krzysztof Diduch Prezes Zarządu ECO Kogeneracja – Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Introl-Energomontaż i Ferox Energy Systems. Ekologiczna energia z nowego źródła zasili system ciepłowniczy Miasta Jelenia Góra.

Koszt inwestycji przekroczył 36 mln zł, ale niemal 50% finansowania stanowi dotacja z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zastosowanie nowego układu kogeneracyjnego pozwoli na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych do atmosfery, w tym m.in. pyłów emitowanych  z węglowych kotłowni systemowych o około 20% w okresie zimowym i aż do 100% w okresie letnim, co oznacza wyłączenie elektrociepłowni opalanej miałem węgla kamiennego w okresie letnim – mówi Katarzyna Graboś Prezes Zarządu ECO Jelenia Góra.

Osiągnięcie efektu ekologicznego poprzez budowę źródeł wysokosprawnej kogeneracji to również główne założenie wsparcia finansowego udzielanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tego typu inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: Grupa ECO

NAJNOWSZE

POLECAMY