poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Zwycięska wizja przyszłości – projekt osiedla 2075

Data:

Udostępnij przez:

Studenci z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobyli główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Intuiture2075. 

Konkurs stanowił wyzwanie dla młodych umysłów, którzy mieli zaprojektować samowystarczalne osiedle na 150 jednostek mieszkaniowych, które mogłoby istnieć w 2075 r. Głównym celem konkursu było stworzenie osiedla przyszłościowego, elastycznego i dostosowującego się do zmieniających się potrzeb społeczności oraz technologicznych postępów. Zadanie nie było łatwe, biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie.

Zwycięska wizja przyszłości - projekt osiedla 2075
Źródło: PWr, Odrestaurowana stodoła

Zwycięska koncepcja, opracowana pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz, była dziełem Mai Stankowskiej, Klaudii Ryś i Mateusza Baranowskiego. Ich projekt to połączenie zaawansowanej architektury, zrównoważonego rozwoju oraz społecznej integracji.

Naszym celem było zapewnienie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni. Zdecydowaliśmy się również na zdefiniowanie potencjalnego odbiorcy osiedla i określenie jego najważniejszych potrzeb takich jak: poczucie bezpieczeństwa i prywatności, edukacja i integracja międzysąsiedzka oraz silny nacisk na tzw. „well being” i zdrowie psychiczne – mówi Maja Stankowska.

Koncepcja nie ograniczała się wyłącznie do budynków mieszkalnych. Autorzy postanowili wyjść poza schemat, obejmując rewitalizację historycznej stodoły na terenie osiedla w Rędzinie, jednego z wrocławskich osiedli. Oprócz tego, w ich planie znalazły się nowoczesne przestrzenie usługowe, przestrzenie pracy oraz tereny rekreacyjne. Projekt opierał się na zastosowaniu innowacyjnych, niskoemisyjnych materiałów budowlanych oraz uwzględnieniu obliczeń emisji dwutlenku węgla.

Zwycięska wizja przyszłości - projekt osiedla 2075
Źródło: PWr, Strefa wejściowa osiedla

Jednym z głównych atutów zwycięskiej koncepcji była różnorodność stref na osiedlu. Projekt zakładał podział na trzy strefy: jednostki mieszkalne wzbogacone o pokoje hostelowe (coliving), domy szeregowe (cohousing) oraz wolnostojące domy jednorodzinne. Była to reakcja na różnorodne potrzeby mieszkańców oraz próba stworzenia zróżnicowanego, wielowarstwowego środowiska.

Największym wyzwaniem było pogodzenie wielu na pozór sprzecznych idei. Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością. Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych – wyjaśnia Mateusz Baranowski.

Nie zabrakło również przestrzeni wspólnych. W obrębie osiedla znajdowały się trzy centra usługowe, z których każde miało swoją specyficzną funkcję: komercyjną, edukacyjną i rolniczą. Dzięki temu osiedle miało służyć zarówno pracy, jak i relaksowi. W centrum komercyjnym znajdowały się strefy co-workingowe, centrum kultury oraz miejsca rekreacji. Natomiast centrum edukacyjne miało wspierać rozwój intelektualny mieszkańców poprzez różnorodne oferty edukacyjne. Centrum rolno-hodowlane natomiast miało promować zrównoważone rolnictwo i świadomy styl życia.

Za swoje rewolucyjne podejście do przyszłościowego osiedla, zespół z Politechniki Wrocławskiej otrzymał zasłużoną nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro. Ich projekt stanowi inspirację dla przyszłych projektów, wskazując drogę ku zrównoważonej, innowacyjnej i społecznie zaangażowanej architekturze.

Źródło: PWr

NAJNOWSZE

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Powrót pociągów do Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój, jeden z najsłynniejszych dolnośląskich kurortów, po 27 latach znów będzie miał połączenie kolejowe. Od 10 grudnia 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały...

POLECAMY